Home Wiadomości 15 czerwca 2023 dzień kiedy zakończy się Boom Bankowy w Polsce?

15 czerwca 2023 dzień kiedy zakończy się Boom Bankowy w Polsce?

dodał Bankingo

Pierwsze kwartały 2023 roku obfitowały w sukcesy dla sektora finansowego w Polsce. Giganci bankowi, takie jak Bank Pekao czy Santander Bank Polska, osiągnęli historyczne rekordy w zyskach. Wzrosty stóp procentowych i galopująca inflacja wpłynęły na oprocentowanie kredytów, co przekładało się na znaczne zasilanie bankowych bilansów.

Skok Zysków i Wpływ na Inwestorów

Imponujące zyski banków okazały się być błogosławieństwem dla posiadaczy akcji, szczególnie po ogromnym spadku notowań w roku poprzedzającym. Obciążenia sektora, takie jak wakacje kredytowe, sprawiły, że poprzedni rok był jednym z najtrudniejszych dla sektora finansowego.

Ciemne Chmury Nadchodzą?

Jednak banki mogą stanąć w obliczu poważnych wyzwań. 15 czerwca wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) może otworzyć drogę dla tzw. frankowiczów do uzyskania kredytu bez dodatkowych kosztów i dodatkowo bez strachu o pozwy ze strony banków – co może zachęcić wiele osób dotychczas niezdecydowanych do złożenia pozwu.

To scenariusz, który niesie ze sobą widmo wielomiliardowych kosztów dla banków, szczególnie dla tych, które wciąż zmagają się z problemem kredytów we frankach. Istnieje również ryzyko, że rząd zadecyduje o przedłużeniu programu wakacji kredytowych na rok 2024. Chociaż sektor bankowy obecnie święci triumfy, musi on już teraz przygotować się na możliwe przeszkody. Zarówno nadchodzący wyrok TSUE, jak i potencjalne decyzje polityczne, mogą poważnie wpłynąć na sytuację banków – obecnie już wiadomo, że Państwo nie zamierza pomóc bankom i nie będzie ustawy frankowej.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie