Home Wiadomości Decyzja TSUE w sprawie Zawieszania Rat: Czy Frankowicze Będą Mogli Wstrzymać Spłatę Kredytu?

Decyzja TSUE w sprawie Zawieszania Rat: Czy Frankowicze Będą Mogli Wstrzymać Spłatę Kredytu?

dodał Bankingo

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podejmie decyzję, która może zdefiniować przyszłość tysięcy frankowiczów. Na stole są dwie sprawy – jedna dotycząca możliwości zawieszenia spłat rat podczas postępowania sądowego przeciwko bankowi w restrukturyzacji, a druga dotyczy skutków unieważnienia umowy kredytowej.

Kwestia Zawieszania Rat i Unieważnienia Umowy

Na pierwszy ogień idzie sprawa dotycząca klientów Getin Banku. Czy spłata rat może zostać zawieszona na czas postępowania sądowego przeciwko bankowi w restrukturyzacji? Czy przepisy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które uniemożliwiają ustanowienie takiego zabezpieczenia, są zgodne z dyrektywami UE?

Druga decyzja dotyczy potencjalnego unieważnienia umowy kredytowej – czy w przypadku takiego unieważnienia, zarówno bank, jak i konsument, mają prawo do opłaty za korzystanie z kapitału?

Co Oznacza to dla Kredytobiorców z Getin Bank?

Dla wielu frankowiczów z Getin Bank, którzy spłacili już kapitał, czyli kwotę pożyczoną od banku, ale nie mogą uzyskać tzw. nadpłaty, decyzja o zawieszeniu spłat rat może być kluczowa. W przypadku orzeczenia nieważności umowy, nie mają możliwości wyegzekwowania wyroku od banku w restrukturyzacji. Dlatego złożyli wniosek o zabezpieczenie w postaci zawieszenia obowiązku spłaty rat na czas postępowania sądowego.

Decyzje, które zapadną 15 czerwca, mogą zdefiniować przyszłość frankowiczów i ukształtować przyszłe relacje między bankami a kredytobiorcami. Będziemy śledzić te sprawy i informować o każdym nowym rozwoju.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie