Home Wiadomości Znakomite wyniki Banku Handlowego: Zysk netto skacze o ponad 100% w I kwartale 2023

Znakomite wyniki Banku Handlowego: Zysk netto skacze o ponad 100% w I kwartale 2023

dodał Anna Wrona

Bank Handlowy, jeden z czołowych graczy na polskim rynku finansowym, zarejestrował znaczący wzrost swojego zysku netto w pierwszym kwartale 2023 roku. W ciągu tego okresu, zysk netto banku wyniósł 603,76 milionów złotych, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do 281,99 milionów złotych osiągniętych rok wcześniej.

Citi Handlowy bardzo dobre wyniki w I kwartale 2023

Zysk z odsetek w I kwartale 2023 roku wyniósł 847,3 milionów złotych, co jest prawie dwukrotnym wzrostem w porównaniu do 444,86 milionów złotych w tym samym okresie 2022 roku. Pomimo tego, że bank odnotował 7% spadek w wyniku z tytułu opłat i prowizji, to jego całkowite przychody wzrosły o 49% do 1,24 miliarda złotych.

Wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) wyniósł 27,8% w ostatnim kwartale, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do 8,7% rok wcześniej. Wskaźnik ROA również zwiększył się – do 2,6% w porównaniu z 1% rok wcześniej. Wskaźnik Koszty/Przychody wyniósł 33% w porównaniu do 50% rok wcześniej.

Bank Handlowy, znanym także jako Citi Handlowy, z dumą informuje o rekordowej dywidendzie dla swoich akcjonariuszy, co jest efektem solidnych fundamentów biznesowych i tworzenia wartości dla akcjonariuszy. Wzrost bazy depozytowej w strategicznych obszarach banku oraz kontynuacja rosnącego trendu sald depozytów terminowych przyczyniły się do wyższych kosztów odsetkowych.

Dobre prognozy dla banku na przyszłość

Aktywa banku na koniec I kwartału 2023 roku wyniosły 71,18 miliardów złotych, co stanowi wzrost w porównaniu do 69,8 miliardów złotych na koniec poprzedniego roku. Zarówno poprawa sentymentu inwestorów do rynku kapitałowego, jak i wzrost wolumenów kredytowych i transakcyjnych w Bankowości Instytucjonalnej, są silnymi akcentami tego kwartału. Utrzymanie wysokiej dyscypliny kosztowej, pomimo rosnącej inflacji oraz powrót kosztów ryzyka do znormalizowanych poziomów, stanowią solidne podstawy dla kolejnych kwartałów. Bank Handlowy, będący jednym z najstarszych komercyjnych banków w Polsce, kontynuuje swoją działalność z pozytywnym impetem, wychodząc na przeciw oczekiwaniom swoich klientów i akcjonariuszy.

Bank Handlowy, ze swoją długą i bogatą historią, nadal utrzymuje swoją silną pozycję na polskim rynku finansowym, dostarczając klientom nie tylko klasyczne usługi bankowe, ale również zaawansowane produkty rynku kapitałowego i leasingowe. Dzięki swojej stałej obecności na głównym rynku GPW od 1997 roku, bank kontynuuje swoją politykę tworzenia wartości dla akcjonariuszy i dostarczania klientom rozwiązań, które pomagają im w zarządzaniu swoim biznesem, zwłaszcza w trudnych warunkach rynkowych.

Podsumowując, pierwszy kwartał 2023 roku był dla Banku Handlowego okresem znaczącego wzrostu i dynamiki. Pomimo wyzwań związanych z globalnymi zawirowaniami na rynkach finansowych, bank wykazał się elastycznością i zdolnością do generowania imponujących wyników finansowych. Dzięki solidnym fundamentom, strategicznemu podejściu do zarządzania ryzykiem i skupieniu na tworzeniu wartości dla akcjonariuszy, przyszłość Banku Handlowego wydaje się być obiecująca.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie