Home Wiadomości Rewolucja w ubezpieczeniach kredytów i pożyczek – nowe zasady 2023?

Rewolucja w ubezpieczeniach kredytów i pożyczek – nowe zasady 2023?

dodał Anna Wrona

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU), we współpracy ze Związkiem Banków Polskich (ZBP) oraz Komisją Nadzoru Finansowego (KNF), opracowuje nowe dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu i pożyczki (CPI). Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie wartości produktów CPI dla klientów, poprzez wprowadzenie wysokich standardów jakościowych i odpowiedniej dystrybucji tych produktów przez banki.

Nowe dobre praktyki będą uzupełnieniem znowelizowanej Rekomendacji U, nad którą pracuje KNF. Samoregulacja obejmie kilka kluczowych obszarów, takich jak tworzenie produktu CPI, wprowadzanie go do obrotu, obsługę i monitorowanie. Istotnym elementem, który ma zostać uregulowany, jest również metoda kształtowania wynagrodzenia dystrybutora.

Celem tych zmian jest ustalenie zestawu parametrów, które będą stale monitorowane w trakcie życia produktu, co pozwoli na podejmowanie odpowiednich działań w celu zapewnienia odpowiedniej wartości produktu dla klienta. Dobre praktyki będą również zawierały rozwiązania mające na celu zapewnienie odpowiedniej wymiany informacji pomiędzy ubezpieczycielami i dystrybutorami ubezpieczeń oraz weryfikację materiałów informacyjnych i marketingowych kierowanych do klienta.

Prace nad nowymi dobrymi praktykami wpisują się w oczekiwania KNF odnośnie rozwoju samoregulacji sektorów branży finansowej w Polsce. Wprowadzenie nowych standardów funkcjonowania rynku leży przede wszystkim w istotnym interesie klientów tego rynku. Inicjatywa ta świadczy o dojrzałości rynku finansowego w Polsce i wzmacnia zaufanie do tego sektora.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie