Home Wiadomości Zmiana w sądach apelacyjnych: Dlaczego to dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów we frankach

Zmiana w sądach apelacyjnych: Dlaczego to dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów we frankach

dodał Bankingo

W dniu 26 kwietnia 2023 r., Sąd Najwyższy wydał uchwałę (sygn. akt III PZP 6/22) przywracającą 3-osobowe składy sędziowskie w rozpatrywaniu spraw cywilnych przez sądy apelacyjne. Ta decyzja ma znaczący wpływ na sprawy frankowe, gdzie zarzut zatrzymania był często podnoszony przez banki, aby uniknąć odpowiedzialności za sprzedaż toksycznych kredytów frankowych.

Tło: Zarzut zatrzymania to sztuczka prawna stosowana przez banki, która prowadzi do niekorzystnych konsekwencji dla frankowiczów. Eksperci podkreślają, że tego rodzaju zarzuty są niezgodne z przepisami wynikającymi z europejskich standardów ochrony konsumentów.

Przywrócenie 3-osobowych składów sędziowskich w sądach apelacyjnych zwiększa szansę na odrzucenie zarzutu zatrzymania, ponieważ tylko około 15% sędziów uznaje prawo banków do zatrzymania w sprawach frankowych. W przypadku 3-osobowych składów, sędziowie uznający zarzut zatrzymania będą stanowić statystycznie mniejszość.

Decyzja Sądu Najwyższego została podjęta w odpowiedzi na ustawę z 2 marca 2020 r. dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z pandemią COVID-19, która wprowadziła jednoosobowe składy sędziowskie jako tymczasowe rozwiązanie. Sąd Najwyższy uznał jednak, że taka regulacja ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy i nie jest już konieczna do ochrony zdrowia.

Warto zaznaczyć, że kwestia bankowego zarzutu zatrzymania trafiła na początku roku 2022 do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), a Sąd Najwyższy również zajmie się tym zagadnieniem. Wydaje się, że przywrócenie 3-osobowych składów sędziowskich będzie kolejnym krokiem w kierunku eliminacji zarzutu zatrzymania w sprawach frankowych, co przyniesie korzystne rozstrzygnięcia dla frankowiczów.

Nie ulega wątpliwości, że decyzja Sądu Najwyższego o przywróceniu 3-osobowych składów sędziowskich w sprawach frankowych to sygnał optymizmu dla poszkodowanych frankowiczów. Wraz z przyszłymi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz Sądu Najwyższego, można oczekiwać dalszego umocnienia pozycji frankowiczów w walce o sprawiedliwość.

W międzyczasie, frankowicze są zachęcani do śledzenia bieżących informacji dotyczących spraw frankowych oraz prowadzenia dialogu z ekspertami prawnymi, aby być na bieżąco z wszelkimi zmianami wpływającymi na ich sytuację finansową.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie