Home Wiadomości Zmiana trendów w ekonomii: BGK przewiduje spadek inflacji i obniżki stóp procentowych

Zmiana trendów w ekonomii: BGK przewiduje spadek inflacji i obniżki stóp procentowych

dodał Bankingo

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przewiduje obniżkę inflacji konsumenckiej do 7,4% pod koniec 2023 r., co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z wcześniejszą prognozą 9%. Prognozy te są bardziej optymistyczne niż wynikające z projekcji Narodowego Banku Polski (NBP), co budzi nadzieję na poprawę sytuacji gospodarczej.

Dezinflacyjne tendencje i pierwsze cięcie stóp procentowych

„W Kwartalnym raporcie ekonomicznym” BGK podkreśla, że dezinflacyjne tendencje w polskiej gospodarce się utrwalają. Wszystko wskazuje na to, że roczna dynamika CPI będzie się stopniowo oddalać od szczytu notowanego w lutym, na poziomie 18,4%. Bank przewiduje, że inflacja konsumencka przyjmie jednocyfrowe wartości jeszcze w III kwartale 2023 r.

Dodatkowo, BGK podtrzymał prognozy dotyczące polityki pieniężnej i przewiduje pierwsze cięcie stóp procentowych o 50 punktów bazowych w listopadzie 2023 r. Kolejne obniżki mają nastąpić w 2024 r. i mają sprowadzić stopę referencyjną do 4,75% na koniec 2024 r.

Czynniki wpływające na inflację: żywność i surowce energetyczne

Ceny żywności i sytuacja na rynku surowców energetycznych są kluczowe dla prognoz BGK. Eksperci zwracają uwagę na potencjalne korzyści płynące z importu taniej żywności z Ukrainy, które mogłyby wpłynąć na silniejszy spadek inflacji. Istnieje również ryzyko związane z cenami surowców energetycznych, które mogą wpłynąć na proces redukcji stóp procentowych.

Przewidywania na przyszłość i prognozy wzrostu PKB

BGK podtrzymuje prognozę wzrostu PKB na poziomie 0,7% w 2023 r. i 2,8% w 2024 r. Kursy walut EUR/PLN i USD/PLN również ulegną wahaniom, wraz z przewidywanym osłabieniem złotego w bieżącym kwartale.

Mimo to, te optymistyczne prognozy inflacji i stóp procentowych Banku Gospodarstwa Krajowego są zdecydowanie bardziej optymistyczne niż te prezentowane przez Narodowy Bank Polski. Te prognozy mogą wskazywać na nadchodzące zmiany w kierunku poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie