Home Wiadomości Złoty rośnie w siłę czy wraca do naturalnego poziomu?

Złoty rośnie w siłę czy wraca do naturalnego poziomu?

dodał Bankingo

Od jesieni polska waluta zyskała już 41 groszy, kontynuując swoje umocnienie wobec euro. Taka sytuacja jest obserwowana po raz pierwszy od prawie dwóch lat. Ta optymistyczna tendencja wywołała liczne spekulacje i przypuszczenia. Zdaniem Ministerstwa Finansów, mamy do czynienia z naturalnym powrotem do poziomów sprzed konfliktu na Ukrainie.

Ministerstwo Finansów Komentuje Sytuację Złotego

Szefowa Ministerstwa Finansów, Magdalena Rzeczkowska, podczas Qatar Economic Forum w Doha, zapewniła, że aprecjacja złotego nie jest zbyt duża. Zgodnie z jej komentarzem, „Po prostu wracamy do poziomów sprzed wojny, więc myślę, że sytuacja jest całkiem w porządku”.

W odpowiedzi na niedawny raport ekonomistów z Citi, Rzeczkowska oświadczyła, że działalność Ministerstwa Finansów, poprzez dużą skalę wymiany walut na rynku, nie miała istotnego wpływu na stabilizację złotego. W wywiadzie dla telewizji Bloomberg, stwierdziła, że „Tak naprawdę nie jesteśmy obecni, Ministerstwo Finansów nie jest obecne na rynku. Wszystko zależy od sytuacji z dolarem i z euro oraz od działań banków centralnych.”

Długoterminowe Wzloty i Upadki Złotego

Mimo ostatniego umocnienia, złoty w długim terminie słabł. Na koniec 2020 r. za euro płaciliśmy około 4,55 zł, na koniec 2019 r. — 4,25 zł. Unijna waluta była najtańsza w pierwszych miesiącach 2015 r., gdy kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale 4,05-4,10.

Eksperci wskazują kilka czynników sprzyjających złotemu, takich jak poprawa bilansu na rachunku bieżącym Polski i polepszenie nastrojów inwestorów na światowych rynkach. Te nastroje są związane z rosnącym apetytem na ryzyko i na aktywa krajów rozwijających się, do których Polska jest zaliczana. Dodatkowo, dolar szwankuje na skutek oczekiwań, że najgorsze pod względem inflacji w USA już minęło i tamtejszy bank centralny zacznie obniżać stopy procentowe jeszcze w tym roku.

Podsumowując, mocniejszy złoty wydaje się być pozytywnym sygnałem dla polskiej gospodarki, ale jednocześnie istotne jest monitorowanie tych trendów w dłuższej perspektywie czasowej.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie