Home Wiadomości Złoty kontynuuje umocnienie, co to oznacza dla polskiej gospodarki

Złoty kontynuuje umocnienie, co to oznacza dla polskiej gospodarki

dodał Anna Wrona

Złoty kontynuuje swoje wzloty, umacniając się wobec innych walut. Po silnym rajdzie we wtorek, nasza waluta utrzymuje swoją moc w środę. Choć skala umocnienia jest nieco mniejsza, to nadal widać wyraźne umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spada, a USD/PLN również traci na wartości. Powody tego umocnienia można znaleźć zarówno w czynnikach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Umocnienie złotego wobec euro

Kurs EUR/PLN spadł o 0,11 proc., co oznacza umocnienie polskiej waluty. Za jedno euro na rynku hurtowym płacono 4,393 zł. Przed południem kurs spadał jeszcze mocniej, osiągając najniższy poziom od ponad trzech lat. Lokalne minimum wyniosło 4,383 zł, co miało miejsce w połowie sierpnia 2020 r. Od początku roku kurs EUR/PLN spadł o 6,3 proc., a rajd złotego rozpoczął się w połowie września.

Rajd złotego jest wynikiem powyborczych zmian perspektyw polityki fiskalnej i pieniężnej. Perspektywa luźniejszej polityki fiskalnej i bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej przyczyniła się do umocnienia naszej waluty. Ponadto, euforia po danych o CPI w USA, które zamykają temat podwyżek Fed, również wpłynęła na umocnienie złotego.

Umocnienie złotego wobec dolara

Złoty zyskuje również w stosunku do dolara. Kurs USD/PLN spada, a za amerykańską walutę płacimy najmniej od początku sierpnia. Rano kurs wynosił 4,03 zł, a około godz. 13. kurs balansował wokół poziomu z wtorkowego zamknięcia, czyli 4,04 zł. Od początku roku USD/PLN obniżył się o 7,5 proc., a od lokalnego szczytu z początku października spadł o 9 proc.

Umocnienie złotego wobec dolara jest również związane z umocnieniem euro w stosunku do dolara. Złoty jest mocno skorelowany z euro ze względu na więzi gospodarcze. Im kurs EUR/USD jest wyższy, tym USD/PLN jest niższy. W środę rano kurs EUR/USD lekko zyskiwał, ale później oscylował wokół wtorkowego zamknięcia.

Umocnienie złotego na warszawskiej giełdzie

Umocnienie złotego ma również swoje odzwierciedlenie na warszawskiej giełdzie. Indeksy akcji, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, odnotowują wzrosty. WIG20, o którego zachowaniu decydują głównie inwestorzy zagraniczni, zyskał aż 4,85 proc. We wtorek, a wzrosty te kontynuowane są również w środę. Notowania polskich blue chips osiągnęły najwyższy poziom od końcówki stycznia 2022 r.

WIG, który jest indeksem szerokiego rynku, również zbliża się do rekordów wszech czasów. W środę rano indeks osiągnął 74 960,6 pkt, ustanawiając nowe maksimum. Choć po południu nastąpiła lekka korekta, to nadal indeks utrzymuje się na wysokim poziomie. Warto jednak zaznaczyć, że do maksimum z intraday zabrakło rano 0,8 proc.

Czynniki wpływające na umocnienie złotego

Poluzowanie fiskalne, czyli duże wydatki budżetowe, w połączeniu z wyższymi stopami procentowymi niż oczekiwano, wpływają na umocnienie złotego. Ekonomiści Banku Pekao wskazują, że ta kombinacja jest pozytywna dla notowań naszej waluty. Dodatkowo, publikacja danych o inflacji z USA również miała wpływ na rynki finansowe. Październikowe dane wskazały na większe niż oczekiwano spadki tempa wzrostu cen, co zwiększyło apetyty inwestorów na ryzyko. Efektem tego było umocnienie złotego, wzrosty na rynku akcji i spadki rentowności obligacji.

Podsumowanie

Złoty kontynuuje swoje umocnienie, zarówno wobec euro, jak i dolara. Rajd naszej waluty jest wynikiem powyborczych zmian perspektyw polityki fiskalnej i pieniężnej. Umocnienie złotego ma również swoje odzwierciedlenie na warszawskiej giełdzie, gdzie indeksy akcji odnotowują wzrosty. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne wpływają na umocnienie złotego, a dane o inflacji z USA również miały duże znaczenie dla rynków finansowych. Warto obserwować dalszy rozwój sytuacji, aby zrozumieć, jak długotrwałe będą te zmiany.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie