Home Wiadomości Obligacje Skarbowe w Październiku 2023: Rekordowa Sprzedaż

Obligacje Skarbowe w Październiku 2023: Rekordowa Sprzedaż

dodał Jacek Kabała

Obligacje skarbowe to popularna forma inwestycji w Polsce, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów detalicznych. W październiku 2023 roku sprzedaż tych papierów wartościowych osiągnęła rekordowy wynik, wynoszący 7,12 mld zł. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca, gdy wartość sprzedaży wyniosła 4,73 mld zł.

Rekordowy Wynik Sprzedaży

Październikowy wynik sprzedaży obligacji skarbowych jest najlepszym rezultatem w tym roku i najwyższym od lipca 2022 roku, kiedy to sprzedano obligacje o wartości 10,3 mld zł. Warto zaznaczyć, że sprzedaż w październiku była trzykrotnie wyższa niż we wrześniu 2022 roku. Mimo to, warto zauważyć, że jest to nadal znacznie mniej niż rekordowa sprzedaż w czerwcu 2022 roku, która wyniosła aż 14,1 mld zł. W tym miesiącu rząd wprowadził nowe obligacje oszczędnościowe, które miały chronić przed inflacją i były bardzo atrakcyjne dla inwestorów.

Najpopularniejsze Instrumenty

W październiku najchętniej kupowanymi obligacjami były obligacje 4-letnie (COI), które od lat cieszą się dużym wzięciem. Oprocentowanie tych obligacji jest wyznaczane w oparciu o wskaźnik inflacji, co sprawia, że są one szczególnie atrakcyjne dla inwestorów. Wartość zakupionych obligacji 4-letnich przez inwestorów indywidualnych wyniosła ponad 2,88 mld zł, co stanowi 40% udziału w październikowej sprzedaży.

Duże zainteresowanie inwestorów wzbudziły również obligacje 3-letnie (TOS) oraz 10-letnie (EDO). Obligacje 3-letnie miały 29% udziału w strukturze sprzedaży, a obligacje 10-letnie miały 15% udziału. Kolejno, inwestorzy wybierali obligacje 1-roczne (ROR) – 11% udziału, obligacje 2-letnie (DOR) – 2% udziału oraz obligacje 3-miesięczne (OTS) – 1% udziału.

Obligacje Dedykowane Programowi Rodzina 500+

Warto również wspomnieć, że w październiku przeznaczono kwotę 120,8 mln zł na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+. Program ten ma na celu wsparcie rodzin o niższych dochodach poprzez przyznanie świadczenia w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko.

Wzrost Sprzedaży w 2023 Roku

Od początku roku do końca października wartość zakupionych obligacji skarbowych wyniosła 40,6 mld zł. Choć jest to imponujący wynik, trudno będzie pobić rekordową sprzedaż z całego roku 2022, która sięgnęła 57,1 mld zł.

Warto jednak zaznaczyć, że obligacje skarbowe wciąż są atrakcyjną formą inwestycji. Inwestorzy doceniają zalety tych papierów wartościowych, które gwarantują bezpieczeństwo powierzonych środków oraz stanowią dobry sposób na gromadzenie i pomnażanie oszczędności.

Podsumowując, październikowa sprzedaż obligacji skarbowych osiągnęła rekordowy wynik, wynoszący 7,12 mld zł. Najpopularniejszymi instrumentami były obligacje 4-letnie, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Mimo że wartość sprzedaży wciąż jest niższa niż rekordowa sprzedaż z czerwca 2022 roku, obligacje skarbowe wciąż są atrakcyjną formą inwestycji.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie