Home Wiadomości Wzrost płynności w Chinach: Czy zmienione zostaną stopy procentowe?

Wzrost płynności w Chinach: Czy zmienione zostaną stopy procentowe?

dodał Andrzej Kozlowski

Chiny, jako druga co do wielkości gospodarka na świecie, od dłuższego czasu borykają się z nierównomiernym odzyskiwaniem sił po pandemii COVID-19. W związku z tym, Bank Ludowy Chin (PBOC) podjął decyzję o zwiększeniu wstrzyknięcia płynności na rynki finansowe. Niemniej jednak, stopy procentowe pozostały niezmienione. Jakie są przyczyny takiego działania banku centralnego i jak wpłynie to na chińską gospodarkę? Przeanalizujmy najnowsze informacje dotyczące tej kwestii.

Wzrost płynności a nierówne ożywienie gospodarcze

Chociaż ożywienie gospodarcze w Chinach jest niejednorodne i wymaga dalszych stymulacji, Bank Ludowy Chin (PBOC) utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie przy wstrzykiwaniu płynności w postaci jednorocznych pożyczek na średni okres trwania (MLF) dla niektórych instytucji finansowych. Wartość tych pożyczek wynosi 1,45 biliona juanów (199,92 miliarda dolarów) i utrzymana została na poziomie 2,50% w porównaniu do poprzedniej operacji.

Decyzja ta wynika z potrzeby utrzymania odpowiedniego poziomu płynności w systemie bankowym, aby przeciwdziałać krótkoterminowym czynnikom, takim jak płatności podatkowe i emisja obligacji rządowych. Bank Ludowy Chin podkreślił również, że w ramach tej operacji będzie odpowiednio dostarczał pieniądz bazowy na średni i długi okres.

Oczekiwania rynkowe a działania banku centralnego

Wszystkie 31 badanych przez Reutersa ekonomistów spodziewało się, że bank centralny wstrzyknie więcej środków niż wartość pożyczek objętych umową. Z 850 miliardów juanów umów MLF mających wygasnąć w tym miesiącu wynikła netto wstrzyknięta kwota wynosząca 600 miliardów juanów.

Carlos Casanova, starszy ekonomista ds. Azji w UBP, wskazał na potrzebę silniejszego wsparcia polityki w tym tygodniu, ze względu na słabą inflację i niedawną krótkotrwałą brak płynności. W swojej analizie zauważył, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest większe wsparcie PBOC poprzez operacje na otwartym rynku, jednocześnie pozostawiając stopy MLF niezmienione.

W przypadku kontynuacji ożywienia gospodarczego, ekonomiści oczekują jeszcze jednego obniżenia stóp procentowych o 10 punktów bazowych oraz dodatkowego obniżenia rezerwowego wymogu rezerw obowiązkowych (RRR) w grudniu, jeśli nie wcześniej.

Kurs walutowy jako czynnik ograniczający

Choć Chiny podejmują działania w celu wsparcia swojej waluty, osłabienie juana w stosunku do dolara o 5% w tym roku stanowi poważne wyzwanie dla chińskiego banku centralnego. Stabilność kursu juana jest uważana za warunek konieczny do przywrócenia zaufania do aktywów w juanach.

Jednak dalsze obniżki stóp procentowych przez bank centralny mogą doprowadzić do dalszego zwiększenia różnicy w rentowności między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, co z kolei wywoła większą presję na juana i zwiększy ryzyko odpływu kapitału.

Wnioski

Wzrost płynności w chińskim systemie bankowym, przy jednoczesnym braku zmiany stóp procentowych, ma na celu zapewnienie stabilności systemu finansowego i dalsze wsparcie ożywienia gospodarczego w kraju. Niemniej jednak, osłabienie juana w stosunku do dolara oraz potrzeba zachowania stabilności kursu walutowego stanowią kluczowe wyzwania dla chińskiego banku centralnego.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, oczekuje się, że PBOC podejmie dalsze działania w postaci obniżek stóp procentowych oraz rezerwowego wymogu rezerw obowiązkowych w celu stymulacji chińskiej gospodarki. Czy te działania przyniosą oczekiwane rezultaty? Tego dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie