Home Wiadomości Michael Burry przeciwko półprzewodnikom: Nowy zakład najbardziej znanego inwestora 'Big Short’

Michael Burry przeciwko półprzewodnikom: Nowy zakład najbardziej znanego inwestora 'Big Short’

dodał Andrzej Kozlowski
Christian Bale w firmie The Big Short wcielił się w rolę Michaela Burry’ego

W ostatnim kwartale Michael Burry, znany z przewidzenia kryzysu finansowego w 2008 roku, zakończył swoje zakłady przeciwko indeksom S&P 500 i Nasdaq 100. Jednakże, inwestor przewidział nowy rynek do krótkiej sprzedaży – branżę półprzewodników. W swoim najnowszym raporcie dotyczącym portfela, Burry ujawnił, że zawarł zakład przeciwko akcjom Nvidia i innych spółek związanych z półprzewodnikami.

Koniec zakładów przeciwko indeksom

W drugim kwartale zarządzający aktywami Scion Asset Management, którego założycielem jest Michael Burry, kupił opcje „put” na fundusze ETF SPDR S&P 500 oraz Invesco QQQ, co było zakładem na spadek ich wartości. Jednakże, według najnowszych dokumentów złożonych w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Scion pozbył się tych opcji „put”. Zamiast tego, firma zdecydowała się kupić nowe opcje „put” na 100 000 akcji funduszu ETF iShares Semiconductor, zarządzanego przez Blackrock, o łącznej wartości nominalnej 47 milionów dolarów. Oznacza to, że Scion teraz zakłada, że wartość akcji w branży półprzewodników może spaść, a nie wartość całego rynku jak poprzednio. Ten fundusz indeksowy ma w swoim portfolio akcje Nvidia, specjalisty od układów graficznych, których wartość potroiła się w tym roku dzięki zainteresowaniu sztuczną inteligencją.

Konsolidacja portfela

W ubiegłym kwartale inwestor zdecydował się na konsolidację swojego portfela. Liczbę posiadanych pozycji zmniejszył z 33 do 13, co spowodowało ponad dwukrotne zmniejszenie wartości całkowitej portfela (bez uwzględnienia opcji) z 111 milionów dolarów do 44 milionów dolarów. Jednakże, Burry zaskoczył rynki, zwiększając swoje udziały w firmach Euronav, Hudson Pacific Properties, Nexstar Media, Safe Bulkers, Star Bulk Carriers i Stellantis w ostatnim kwartale. Jednocześnie sprzedał swoje pozostałe pozycje i zmniejszył zakłady na Crescent Energy i The Real Real. Warto zauważyć, że zakupił akcje Alibaba i Booking.com.

Wielkie spekulacyjne bańki

Michael Burry zyskał sławę dzięki swoim zakładom przeciwko bańce na rynku nieruchomości w latach 2000-2007, które zostały opisane w książce i filmie „The Big Short”. Był również znany z inwestycji w GameStop jeszcze zanim stał się on memowym aktywem w 2021 roku, a także z zakładów przeciwko Tesla Elona Muska i funduszowi inwestycyjnemu Ark Innovation Cathie Wood w ostatnich latach. Burry jest znany z pesymistycznych ostrzeżeń i ponurych przewidywań. Na przykład, latem 2021 roku ostrzegał przed „największą spekulacyjną bańką wszech czasów we wszystkim” i przestrzegał kupujących akcji memowych i kryptowalut przed „największym ze wszystkich krachów”.

Podsumowanie

Po zakończeniu zakładów przeciwko indeksom S&P 500 i Nasdaq 100, Michael Burry skierował swoją uwagę na branżę półprzewodników, zawierając zakład przeciwko akcjom Nvidia i innych spółek związanych z półprzewodnikami. Burry jest znany z trafnych przewidywań i spektakularnych zakładów, co sprawia, że jego decyzje inwestycyjne są szeroko obserwowane na rynkach finansowych. Czy jego nowy „Big Short” w branży półprzewodników będzie równie udany jak poprzednie? Czas pokaże.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie