Home Wiadomości Wzrost chorób układu oddechowego u dzieci w północnych Chinach – Rekomendacje WHO

Wzrost chorób układu oddechowego u dzieci w północnych Chinach – Rekomendacje WHO

dodał Bankingo

Od połowy października 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) monitoruje dane z chińskich systemów monitorowania, które wskazują na wzrost zachorowalności na choroby układu oddechowego u dzieci w północnych Chinach. Chińskie władze zdrowotne przypisały ten wzrost zniesieniu restrykcji związanych z COVID-19 oraz nadejściu sezonu zimowego. Czynnikiem wpływającym na wzrost liczby zachorowań są znane patogeny takie jak grypa, Mycoplasma pneumoniae, wirus syncytialny układu oddechowego (RSV) oraz ciężki ostry zespół oddechowy spowodowany koronawirusem 2 (SARS-CoV-2).

Wzrost chorób układu oddechowego

Według Narodowej Komisji Zdrowia Chin, od połowy października 2023 roku odnotowano wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego, które dotyczą głównie dzieci. Wzrost ten został przypisany zniesieniu restrykcji związanych z COVID-19 oraz nadejściu sezonu zimowego. Międzynarodowe Centrum Zdrowia Publicznego WHO otrzymało również informacje o kumulacji przypadków niezdiagnozowanej pneumonii w szpitalach dziecięcych w Pekinie, prowincji Liaoning i innych miejscach w Chinach . W związku z tym WHO zwróciła się do chińskich władz o dostarczenie dodatkowych informacji epidemiologicznych i klinicznych, a także wyników badań laboratoryjnych dotyczących tych przypadków oraz danych na temat ostatnich trendów w zakresie krążenia patogenów układu oddechowego.

Wywiad telefoniczny z chińskimi władzami

W celu uzyskania dodatkowych informacji, WHO przeprowadziło telekonferencję z chińskimi władzami zdrowotnymi, w tym z Narodowym Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Szpitalem Dziecięcym w Pekinie. W wyniku tej konferencji dostarczone zostały dane wskazujące na wzrost konsultacji ambulatoryjnych i hospitalizacji dzieci z powodu zapalenia płuc wywołanego przez Mycoplasma pneumoniae od maja oraz przez RSV, adenowirusy i wirus grypy od października.

Władze chińskie poinformowały, że nie wykryto żadnych nietypowych lub nowych patogenów ani nietypowych objawów klinicznych, w tym w Pekinie i w prowincji Liaoning. Wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego nie przekroczył pojemności szpitali .

Wzmacnianie systemów monitorowania i leczenia

Chińskie władze zdrowotne podjęły działania mające na celu wzmocnienie systemów monitorowania chorób układu oddechowego od połowy października 2023 roku. Systemy te obejmują szerokie spektrum wirusów i bakterii odpowiedzialnych za choroby układu oddechowego, w tym po raz pierwszy Mycoplasma pneumoniae. Wzmocnione systemy monitorowania pomogły w wykryciu i zgłaszaniu zachorowań na choroby układu oddechowego u dzieci. Chińskie władze zalecają również wzmocnienie zdolności systemu opieki zdrowotnej w celu skutecznego zarządzania pacjentami.

Rekomendacje WHO

Na podstawie dostępnych informacji WHO zaleca podjęcie środków mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby układu oddechowego w Chinach. Rekomendacje te obejmują szczepienia przeciwko grypie, COVID-19 i innym chorobom układu oddechowego, utrzymywanie odległości od osób chorych, pozostanie w domu w przypadku choroby, wykonanie testu i skorzystanie z opieki medycznej w razie potrzeby, noszenie masek ochronnych, zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz regularne mycie rąk.

W obecnej epidemii chorób układu oddechowego zgłaszane objawy są charakterystyczne dla wielu chorób układu oddechowego. Według chińskich systemów monitorowania i szpitalnych, kliniczne objawy są spowodowane znanymi patogenami występującymi w populacji. Mycoplasma pneumoniae jest powszechnym patogenem układu oddechowego i częstą przyczyną zapalenia płuc u dzieci, które jest skutecznie leczone antybiotykami.

Podsumowując, od połowy października 2023 roku obserwuje się wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego u dzieci w północnych Chinach. Głównymi przyczynami tego wzrostu są znane patogeny, takie jak grypa, Mycoplasma pneumoniae, wirus syncytialny układu oddechowego (RSV) i SARS-CoV-2.

Chińskie władze zdrowotne podjęły działania mające na celu wzmocnienie systemów monitorowania i leczenia, a WHO zaleca podjęcie odpowiednich środków ochronnych w celu zmniejszenia ryzyka zachorowań na choroby układu oddechowego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie