Home Wiadomości Wyrok TSUE z dnia 15.06.2023 zmienia zasady walki Frankowiczów z bankami?

Wyrok TSUE z dnia 15.06.2023 zmienia zasady walki Frankowiczów z bankami?

dodał Bankingo

Obecnie w polskich sądach toczy się kilkadziesiąt tysięcy postępowań sądowych, gdzie stroną pozywaną są kredytobiorcy. Powód? Banki domagają się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu. Sytuacja ta może ulec radykalnej zmianie, jeżeli wyrok Trybunału, który ma zostać wydany 15 czerwca, okaże się korzystny dla kredytobiorców.

Nowe Perspektywy dla Kredytobiorców – Czy Wyrok Trybunału Odwróci Trendy?

Trybunał może podjąć decyzję, która stwierdza, że wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu nie przysługuje ani bankom, ani konsumentom. Taki scenariusz byłby niezwykle korzystny dla kredytobiorców, którzy obecnie często są pozywani przez banki o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu. To oznaczałoby, że po wyroku stwierdzającym nieważność umowy, kredytobiorcy zobowiązani byliby jedynie do zwrotu samego kapitału.

Taka decyzja miałaby prawdopodobnie bardzo duży wpływ na sytuację kredytobiorców, mobilizując wielu z nich do podjęcia działań prawnych w celu stwierdzenia nieważności ich umów kredytowych. Istnieje znikome prawdopodobieństwo, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej byłby niekorzystny dla kredytobiorców.

Brak Podstaw Prawnych do Dochodzenia Wynagrodzenia przez Banki?

W świetle obecnego prawa krajowego, nie ma przepisów, które umożliwiałyby bankom dochodzenie od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu. Taka decyzja Trybunału miałaby więc zasadniczy wpływ na dziesiątki tysięcy toczących się procesów, przesuwając szale zwycięstwa na korzyść kredytobiorców i stanowiąc przełom w obecnej praktyce sądowej.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie