Home Prawo Wydział Frankowy Warszawa – charakterystyka, kto może tam pozwać bank?

Wydział Frankowy Warszawa – charakterystyka, kto może tam pozwać bank?

dodał Bankingo

Wraz z rosnącym zainteresowaniem polskiego społeczeństwa kwestią kredytów hipotecznych waloryzowanych kursem waluty obcej, powstało potrzeba utworzenia specjalistycznego organu sądowego. XXVIII Wydział Cywilny, popularnie zwany Wydziałem Frankowym, Sądu Okręgowego w Warszawie, odpowiada na ten wymóg. Ta konkretna instytucja sądowa rozpatruje wyłącznie sprawy dotyczące takich kredytów. W niniejszym artykule przeprowadzimy analizę tego wydziału, zwracając szczególną uwagę na jego cel powstania, tempo orzekania i ocenę wydawanych wyroków.

Funkcjonowanie Wydziału Frankowego – Zrozumieć Mechanizmy

Wydział Frankowy nie różni się od innych sądów pod względem stosowanych zasad i przepisów prawnych. Jego powstanie podyktowane było natomiast znacznym natężeniem spraw związanych z kredytami waloryzowanymi kursem waluty obcej, które trafiały do Sądu Okręgowego w Warszawie. Było to wynikiem faktu, iż większość banków ma swoje siedziby właśnie w stolicy Polski. Wydzielony Wydział miał na celu przyspieszyć proces rozstrzygania tychże spraw, co nie zawsze jest jednak możliwe z uwagi na duże obciążenie sędziów.

W praktyce, czas trwania sprawy zależy od wielu czynników, ale na ogół przedłuża się na kilka lat. Niektóre z nich mogą jednak zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. Wydział Frankowy zasłynął z tego, że wyroki są na ogół korzystne dla kredytobiorców. Sędziowie specjalizujący się w tej dziedzinie zdobywają doświadczenie i wiedzę, są na bieżąco z najnowszymi orzecznictwami, a przede wszystkim są dobrze zorientowani w strategiach banków.

Sędziowie Wydziału Frankowego – Klucz do Sprawiedliwości

Rozpoznając skomplikowane sprawy związane z kredytami frankowymi, sędziowie XXVIII Wydziału Cywilnego stoją na straży sprawiedliwości. Aby sprawdzić, kto dokładnie zasiada w składzie sędziowskim, wystarczy odwiedzić stronę internetową Sądu Okręgowego w Warszawie, na której dostępna jest aktualna lista sędziów. Warto jednak podkreślić, że wyznaczenie sędziego do konkretnego przypadku odbywa się w wyniku losowania, co oznacza, że dopiero po złożeniu pozwu mamy możliwość ustalenia, kto będzie prowadził naszą sprawę.

Wydział Frankowy – Nie dla Każdego?

Nie mniej ważne jest to, że od 15 kwietnia 2023 roku, zgodnie z nowelizacją przepisów kodeksu cywilnego, sprawy frankowe można wytoczyć jedynie w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania kredytobiorcy. To oznacza, że do Wydziału Frankowego trafią jedynie sprawy osób mieszkających w Warszawie. Bez względu jednak na to, w jakim sądzie sprawa będzie rozpoznawana, sama rozprawa frankowa ma podobny przebieg w każdym z nich. Dlatego, niezależnie od miejsca rozpoznania sprawy, pytania i odpowiedzi pojawiające się na rozprawie są niemal identyczne.

Pamiętajmy, że Wydział Frankowy w Warszawie to nie jedyna droga dla posiadaczy kredytów hipotecznych waloryzowanych kursem waluty obcej. Choć stanowi ważne ogniwo w systemie sądownictwa, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, zgodnie z obowiązującym prawem i przysługującymi prawa kredytobiorcy.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie