Strona główna » Wrocławski Sąd Apelacyjny: Sprawiedliwość dla frankowiczów z Dolnego Śląska

Wrocławski Sąd Apelacyjny: Sprawiedliwość dla frankowiczów z Dolnego Śląska

dodał Bankingo

Zmiany w polskim prawie, w szczególności nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, wprowadziły nowe zasady dotyczące właściwości miejscowej sądów w sprawach o kredyty we frankach. W efekcie tysiące frankowiczów z Dolnego Śląska zostaną skierowane do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Jak wygląda sytuacja tych kredytobiorców w stolicy Dolnego Śląska?

Przegląd sytuacji frankowiczów we Wrocławiu: liczba pozwów, linia orzecznicza i tempo orzekania

W I kwartale 2022 roku do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynęło 633 pozwy dotyczące kredytów frankowych. Choć wrocławski sąd nie posiada wyspecjalizowanego Wydziału Frankowego, linia orzecznicza sądów w sprawach o franki jest zbliżona do tej w Warszawie. Na szczególną uwagę zasługuje tempo orzecznicze Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który coraz częściej rozpatruje sprawy w kilka do kilkunastu miesięcy.

W zeszłym roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło ponad 26 tys. spraw o franki, podczas gdy w I kwartale 2022 roku we Wrocławiu złożono 633 pozwy. Mimo mniejszego obciążenia, wrocławscy sędziowie orzekają równie skutecznie co XXVIII Wydział Cywilny w Warszawie. Co więcej, istnieje szansa, że rozpatrzą sprawę nawet szybciej niż stołeczny sąd.

Wrocławski Sąd Apelacyjny udowadnia, że sądzenie się z bankiem w sprawie franków nie musi trwać długo. Tysiące frankowiczów z Dolnego Śląska mogą liczyć na sprawną procedurę unieważnienia umów o kredyt we frankach. W związku z tym kluczowe jest, aby skorzystać z doświadczenia naprawdę dobrej i renomowanej kancelarii wyspecjalizowanej w sprawach przeciwko bankom.

Dzięki nowym przepisom oraz sprawnemu i skutecznemu orzecznictwu wrocławskiego sądu, frankowicze z Dolnego Śląska mają szansę na szybsze i korzystniejsze rozwiązanie swoich spraw sądowych.

Przykłady prawomocnych wyroków unieważniających umowy kredytowe we Wrocławiu

Sprawa kredytu frankowego w Raiffeisen Banku. Kredytobiorca zaciągnął kredyt we frankach szwajcarskich w Raiffeisen Banku w 2008 roku. W 2021 roku postanowił pozwać bank, zarzucając mu nieuczciwe praktyki rynkowe. W I instancji Sąd Okręgowy we Wrocławiu przychylił się do argumentów kredytobiorcy. Sąd orzekł o unieważnieniu umowy kredytowej, co skutkowało uwolnieniem kredytobiorcy od długu oraz zobowiązaniem banku do zwrotu części poniesionych kosztów.

Wyrok ten ugruntował orzecznictwo wrocławskiego sądu w sprawach frankowych. Sąd Okręgowy we Wrocławiu rozpatrzył sprawę w ciągu 12 miesięcy, co jest wynikiem znacznie szybszym niż średnia dla tego typu spraw w Polsce. Sprawę prowadziła kancelaria adwokacka adwokat Paweł Borowski z Wrocławia.

Sprawa kredytu frankowego w PKO BP.  W 2007 roku kredytobiorca zaciągnął kredyt hipoteczny w PKO BP, który był indeksowany do franka szwajcarskiego. W 2020 roku zdecydował się na skierowanie sprawy do sądu, zarzucając bankowi naruszenie praw konsumenta oraz niejasne zapisy w umowie. Sąd Okręgowy we Wrocławiu orzekł o unieważnieniu umowy kredytowej, a następnie wyrok ten został utrzymany przez Sąd Apelacyjny. W efekcie kredytobiorca został uwolniony od długu, a bank zobowiązany do zwrotu części poniesionych kosztów. Sprawa przeszła przez dwie instancje sądowe w ciągu 20 miesięcy, co świadczy o relatywnie szybkim tempie rozpatrywania spraw frankowych przez wrocławskie sądy. Sprawę również prowadziła kancelaria adwokacka adwokat Paweł Borowski.

Korzyści dla frankowiczów z Dolnego Śląska związane z orzecznictwem wrocławskiego sądu

Wrocławskie sądy wykazują się sprawnym i konsekwentnym orzecznictwem, co przekłada się na korzyści dla frankowiczów z Dolnego Śląska. Unieważnienie umowy kredytowej przynosi ulgę w postaci uwolnienia od długu, a także zwrotu części poniesionych kosztów. Frankowicze z Dolnego Śląska mogą skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii prawnych, które świadczą usługi w zakresie unieważniania umów kredytowych. Współpraca z doświadczonymi prawnikami zwiększa szanse na pozytywne zakończenie sprawy i minimalizuje ryzyko niepowodzenia.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie