Home Wiadomości WIRON a WIBOR: Prezes Związku Banków Polskich o nowym wskaźniku i przyszłości wakacji kredytowych

WIRON a WIBOR: Prezes Związku Banków Polskich o nowym wskaźniku i przyszłości wakacji kredytowych

dodał Anna Wrona

Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wypowiedział się na temat przyszłości wakacji kredytowych oraz nowego wskaźnika WIRON. Według niego, kontynuowanie wakacji kredytowych w obecnej formie jest złym rozwiązaniem, a pomoc powinna być skierowana jedynie do osób, które jej potrzebują. Białek wskazał, że głównym narzędziem pomocowym powinien być Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

WIRON lepszy niż WIBOR?

Mówiąc o WIRON, prezes ZBP stwierdził, że nie można traktować tej reformy jako narzędzia mającego na celu obniżenie kosztów kredytu. Wskazał także, że choć obecnie WIRON jest niższy od WIBOR, w przyszłości może być wyższy, zwłaszcza jeśli RPP zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych.

Białek podkreślił również znaczenie współpracy sektora bankowego z sektorem publicznym. Przypomniał, że polski sektor bankowy jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie, a za pośrednictwem sektora bankowego rząd mógł wdrażać wiele programów publicznych. Prezes ZBP zaznaczył, że w przyszłości będzie stawiał na odbudowywanie pozycji sektora bankowego w świadomości publicznej oraz na promowanie kompromisowych rozwiązań w partnerstwie z instytucjami publicznymi.

Co dalej z kredytami we frankach?

Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, zwrócił również uwagę na inne aspekty funkcjonowania sektora bankowego w Polsce. Przyznał, że polski rynek bankowy musi zmierzyć się z problemem kredytów frankowych. Jego zdaniem, jednym z kluczowych kierunków rozwiązania tego zagadnienia powinno być wsparcie ścieżki legislacyjnej, której celem byłoby usankcjonowanie dobrowolnej realizacji programu ugodowego.

Białek podkreśla także, że polski sektor bankowy powinien dążyć do zacieśnienia współpracy z regulatorem oraz nadzorcami. W krajach zachodnich, regulacja jest często ostatnią opcją rozwiązywania problemów, a wiele spraw można załatwić na etapie dialogu. Prezes ZBP zauważa, że w Polsce mamy do czynienia z inflacją przepisów prawnych, co skutkuje tym, że zajmujemy niechlubne pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby aktów prawnych.

Odbudowa reputacji po kredytach we frankach

W dalszej części rozmowy, Tadeusz Białek wskazał na potrzebę promowania dobrych praktyk oraz dążenie do kompromisowych rozwiązań w relacjach z instytucjami publicznymi. Zadeklarował również chęć odbudowywania renomy sektora bankowego w świadomości społecznej, która zdaniem Białka, została zaburzona kwestiami związanymi z kredytami frankowymi.

Prezes ZBP przypomniał, że polski sektor bankowy jest nie tylko nowoczesny i zdrowy, ale także wysoce konkurencyjny. Podkreślił, że trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie społeczeństwa bez usług bankowych, dlatego należy zwracać uwagę na pozytywny wpływ sektora bankowego na gospodarkę i nie postrzegać go jedynie jako „chłopca do bicia” w dyskusjach publicznych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie