Home Wiadomości RPP trzyma stopy procentowe w ryzach: Obniżki w tym roku to przedwczesny pomysł

RPP trzyma stopy procentowe w ryzach: Obniżki w tym roku to przedwczesny pomysł

dodał Anna Wrona

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Ludwik Kotecki, poinformował, że większość członków RPP nie przewiduje obniżki stóp procentowych w bieżącym roku. Wypowiedź ta została wygłoszona podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.

Kotecki podkreślił, że obecnie jest za wcześnie na obniżanie stóp procentowych, zwłaszcza po luzowaniu polityki fiskalnej, które miało miejsce w ubiegłym roku. Wskazał na zwiększenie deficytu z 1,8% do 3,7% PKB w 2022 r. W jego opinii, polityka pieniężna ponownie musi sprostać większemu obciążeniu, szczególnie gdy gospodarka zacznie się odradzać od trzeciego kwartału.

Tymczasem były członek RPP, Eugeniusz Gatnar, wyraził zdziwienie szybkim zakończeniem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP. Gatnar zasugerował, że polityka pieniężna powinna być obecnie bardziej restrykcyjna, zwłaszcza gdy rząd wspiera najuboższe gospodarstwa domowe. W jego opinii, stopa referencyjna powinna zostać zacieśniona do 7,5%, aby skompensować transfery socjalne.

Przypomnijmy, że RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej), utrzymując następnie parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie w kolejnych miesiącach.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie