Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wypowiedział się na temat przyszłości wakacji kredytowych oraz nowego wskaźnika WIRON. Według niego, kontynuowanie wakacji kredytowych w obecnej formie jest złym rozwiązaniem, a pomoc powinna być skierowana jedynie do osób, które jej potrzebują. Białek wskazał, że głównym narzędziem pomocowym powinien być Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.
Spis treści:
WIRON lepszy niż WIBOR?
Mówiąc o WIRON, prezes ZBP stwierdził, że nie można traktować tej reformy jako narzędzia mającego na celu obniżenie kosztów kredytu. Wskazał także, że choć obecnie WIRON jest niższy od WIBOR, w przyszłości może być wyższy, zwłaszcza jeśli RPP zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych.
Białek podkreślił również znaczenie współpracy sektora bankowego z sektorem publicznym. Przypomniał, że polski sektor bankowy jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie, a za pośrednictwem sektora bankowego rząd mógł wdrażać wiele programów publicznych. Prezes ZBP zaznaczył, że w przyszłości będzie stawiał na odbudowywanie pozycji sektora bankowego w świadomości publicznej oraz na promowanie kompromisowych rozwiązań w partnerstwie z instytucjami publicznymi.
Co dalej z kredytami we frankach?
Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, zwrócił również uwagę na inne aspekty funkcjonowania sektora bankowego w Polsce. Przyznał, że polski rynek bankowy musi zmierzyć się z problemem kredytów frankowych. Jego zdaniem, jednym z kluczowych kierunków rozwiązania tego zagadnienia powinno być wsparcie ścieżki legislacyjnej, której celem byłoby usankcjonowanie dobrowolnej realizacji programu ugodowego.
Białek podkreśla także, że polski sektor bankowy powinien dążyć do zacieśnienia współpracy z regulatorem oraz nadzorcami. W krajach zachodnich, regulacja jest często ostatnią opcją rozwiązywania problemów, a wiele spraw można załatwić na etapie dialogu. Prezes ZBP zauważa, że w Polsce mamy do czynienia z inflacją przepisów prawnych, co skutkuje tym, że zajmujemy niechlubne pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby aktów prawnych.
Odbudowa reputacji po kredytach we frankach
W dalszej części rozmowy, Tadeusz Białek wskazał na potrzebę promowania dobrych praktyk oraz dążenie do kompromisowych rozwiązań w relacjach z instytucjami publicznymi. Zadeklarował również chęć odbudowywania renomy sektora bankowego w świadomości społecznej, która zdaniem Białka, została zaburzona kwestiami związanymi z kredytami frankowymi.
Prezes ZBP przypomniał, że polski sektor bankowy jest nie tylko nowoczesny i zdrowy, ale także wysoce konkurencyjny. Podkreślił, że trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie społeczeństwa bez usług bankowych, dlatego należy zwracać uwagę na pozytywny wpływ sektora bankowego na gospodarkę i nie postrzegać go jedynie jako „chłopca do bicia” w dyskusjach publicznych.