Home Wiadomości Wielu kredytobiorców bierze wakacje kredytowe bo są korzystne

Wielu kredytobiorców bierze wakacje kredytowe bo są korzystne

dodał Jacek Kabała

W lipcu bieżącego roku zostało przeprowadzone badanie na zlecenie Biura Informacji Kredytowej. Wyczytać z niego możemy, że co trzecia osoba, która posiada kredyt mieszkaniowy w polskich złotówkach wykazuje chęć skorzystania z przywileju odroczenia spłaty rat kredytowych, nawet w chwili, gdy nie ma problemu z ich spłatą. Spora część osób deklaruje, że swój kapitał będzie spłacać szybciej, niż jak przewiduje ustalony harmonogram – a wszystko po to, aby nie płacić tak kosmicznie wysokich odsetek. 

Co oferują Polakom wakacje kredytowe, że ludzie tak ochoczo z nich korzystają? Pozwalają one na zawieszenie płatności ośmiu rat kredytowych: czterech w obecnym roku oraz czterech w przyszłym.

  • Jak się okazuje – około dwie trzecie ankietowanych Polaków, którzy posiadają kredyt hipoteczny, wyraża chęć skorzystania z możliwości, jakie dają wakacje kredytowe. Z osób wykazujących zainteresowanie wakacjami kredytowymi, jedna trzecia skorzysta z ich możliwości, jeśli będzie mieć problem ze spłatą rat kredytowych, zaś druga jedna trzecia wykorzysta je bez wystąpienia problemów finansowych.
  • Połowa osób ankietowanych deklaruje, że pieniądze, jakie zaoszczędzi dzięki wakacjom kredytowym, przeznaczy na bieżące opłaty, w tym te za prąd, gaz lub też kupno odzieży oraz żywności.
  • Może być to sugestia, która będzie mówiła o tym, że wymieniona wyżej połowa kredytobiorców hipotecznych ma na tyle poważne problemy ze spłatą wysokich rat kredytowych, które wzrosły dzięki wzroście stóp procentowych, że wakacje kredytowe będą dla nich bardzo dużym wsparciem, jeśli chodzi o dopięcie domowego budżetu.

Co dają klientom wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe oferują kredytobiorcy możliwość zawieszenia płatności ośmiu rat kredytowych – czterech w tym oraz czterech w przyszłym roku. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to umorzenie rat kredytowych, a jedynie ich przesunięcie w czasie: kredytobiorca będzie musiał je zapłacić na końcu okresu kredytowania.

Od niedawna, bo 29 lipca, klienci banków mają możliwość złożenie wniosku o wakacje kredytowe, inaczej zawieszenie płatności rat kredytowych. Okazuje się, że zainteresowanie jest naprawdę spore, jak wskazują pierwsze informacje. Klient, kosztem swojego banku, czyli instytucji finansowej, może zrezygnować z zapłaty czterech rat w tym oraz w czterech w następnym roku. Aby otrzymać wakacje kredytowe, trzeba spełniać to, co mówi przypisana do nich ustawa – z wakacji kredytowych skorzystać mogą wszyscy ci, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy na własne potrzeby mieszkaniowe, który zaciągnięty jest w polskich złotych.

Dane, jakie przedstawia Biuro Informacji Kredytowej, mówią o tym, że chętnych na wakacje kredytowe jest prawie 3,41 mln osób. Stanowią one 84 procent wszystkich kredytobiorców, którzy posiadają kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w złotówkach. Wszystkich jest około 4,1 mln, w tym są to głównie małżeństwa. Osoby, które wykazują chęć do wykorzystania możliwości przerwy w spłacie rat kredytowych, stanowią 23,3 procent wszystkich kredytobiorców – jest to prawie co czwarta osoba posiadająca jakikolwiek kredyt.

Wakacje kredytowe – dwie trzecie klientów wykazuje zainteresowanie ofertą

Aż 35 procent, czyli co trzecia osoba posiadająca kredyt mieszkaniowy mówi, że wykazuje chęć do skorzystania z wakacji kredytowych w wypadku problemów ze spłatą rat kredytowych. Są to wyniki oparte o badania, jakie zostały zrealizowane przez Quality Watch na zlecenie Biura Informacji Kredytowej. Zostały one wykonane w lipcu bieżącego roku.

Dość podobna grupa kredytobiorców, bo już 32 procent, wykazuje chęć do skorzystania z wakacji kredytowych bez względu na stan finansowy, w tym potencjalnych problemów ze spłatą.

Na podstawie tych badań śmiało możemy stwierdzić, że 67 procent, czyli dwie trzecie osób, które posiadają kredyt mieszkaniowy, wykazuje chęć skorzystania z wakacji Kredytowych.

Na samym początku, banki szacowały, że około 50-90 procent klientów posiadających uprawnienia głosi się do rządowego programu i z niego skorzysta. Obecnie zainteresowanie programem jest naprawdę duże – według statystyk przedstawionych przez PKO Bank Polski, około 20 procent wszystkich jego kredytobiorców, którzy posiadają kredyt hipoteczny na mieszkanie w polskiej walucie, już złożyła wniosek o dołączenie do programu.

Jeśli klient danego banku zdecyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych, to nie musi się martwić, gdyż bank nie pobiera żadnych rat ani odsetek. Jest to de facto darmowa i wieloletnia pożyczka, która będzie miała równowartość ośmiu miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego klienta. Przykładowo: jeśli na chwilę obecną, kredytobiorca płaci ratę o wysokości 1500 złotych, to przez następne dwa lata, dzięki wakacjom kredytowym, zostanie mu w ręce 12 tysięcy złotych.

Taka darmowa możliwość przeniesienia płatności rat kredytowych na koniec kredytu jest ogromną korzyścią dla klienta – chociażby ze względu na zmianę wartości pieniądza w czasie lub też wzrost wynagrodzenia klienta, który jest bardzo prawdopodobny do końca harmonogramu.

Jak Polacy wykorzystają pieniądze, które zaoszczędzą na spłacie rat kredytowych?

Według badań BIK, Polacy najchętniej, bo mowa tu o 56 procentach, przeznaczą je na racjonalne spożytkowanie, czyli na nadpłatę rat w kolejnych miesiącach.

Dodatkowo, Polacy nie są chętni do spłacania bankom odsetek – chcą spłacać kapitał. Stanowisko to przyjmuje 38 procent badanych.

Nie są to jednak jedyne możliwości – 16 procent ankietowanych kredytobiorców deklaruje, że pieniądze, jakie zaoszczędzi dzięki wakacjom kredytowym przeznaczy na spłatę innych zobowiązań, jakie posiada w bankach.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie