Home Wiadomości Wiceminister finansów rozmawia o przyszłości wakacji kredytowych i wpływie Krajowego Planu Odbudowy na gospodarkę

Wiceminister finansów rozmawia o przyszłości wakacji kredytowych i wpływie Krajowego Planu Odbudowy na gospodarkę

dodał Bankingo

Wiceminister finansów Artur Soboń wypowiedział się na temat ewentualnego przedłużenia wakacji kredytowych oraz wpływu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na gospodarkę podczas piątkowego wywiadu w Polsat News.

Soboń zauważył, że decyzja dotycząca przedłużenia wakacji kredytowych ma zostać podjęta do połowy roku. Podkreślił jednak, że rząd ciągle analizuje skutki takiej decyzji i nie ma jeszcze ostatecznej odpowiedzi w tej sprawie. Wiceszef resortu finansów wykluczył również wprowadzenie dodatkowych obciążeń podatkowych, zapewniając, że „nie planujemy żadnych nowych podatków”.

W kontekście Krajowego Planu Odbudowy, Soboń wyraził nadzieję, że po ocenie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym z Konstytucją, Polska będzie mogła ubiegać się o pierwsze płatności z KPO. Wiceminister finansów podkreślił, że w obecnej sytuacji spowolnienia gospodarczego, uruchomienie KPO ma kluczowe znaczenie dla wzrostu PKB o 0,5 punktu procentowego.

Soboń dodał, że inwestycje związane z KPO przyczynią się do zmniejszenia deficytu, zwiększenia stabilności finansów publicznych i wzmocnienia złotego. Wiceszef resortu finansów zaznaczył, że choć rząd nie jest w sytuacji kryzysowej, prowadzona jest ostrożna polityka finansowa, w ramach której każda złotówka jest starannie rozważana.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym ma na celu spełnienie kluczowego warunku związanego z praworządnością, który umożliwi odblokowanie przez Komisję Europejską środków na Krajowy Plan Odbudowy.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie