Home Wiadomości Wchodzi prawo które przyspieszy działanie sądów

Wchodzi prawo które przyspieszy działanie sądów

dodał Bankingo

Ministerstwo Sprawiedliwości w Polsce wprowadza znaczące zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, które wejdą w życie 1 lipca. Zgodnie z deklaracjami resortu, nowelizacja ma na celu przyspieszenie i usprawnienie spraw cywilnych i gospodarczych, co wywołuje prawdziwą rewolucję w działaniu sądów. Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, zapewnia, że nowe regulacje umożliwią obywatelom sprawniejsze dochodzenie swoich praw.

Szereg Zmian, W Tym Lepsza Ochrona Konsumentów i Odciążenie Sądów Okręgowych

Podstawową zmianą jest podniesienie wartości przedmiotu sporu w sądach okręgowych z 75 tys. zł do 100 tys. zł. Tym samym, sądy rejonowe będą obsługiwały sprawy o wartości przedmiotu sporu poniżej 100 tys. zł, co ma na celu odciążenie sądów okręgowych.

W odpowiedzi na praktykę masowego składania wniosków o wyłączenie sędziów, resort sprawiedliwości rozszerzył katalog niedopuszczalnych wniosków. Takie działanie ma przeciwdziałać składaniu wniosków o wyłączenie całych wydziałów lub sądów, również gdy sędziowie nie są zaangażowani w prowadzenie sprawy.

Nowelizacja przynosi również znaczące usprawnienia w przebiegu posiedzeń przygotowawczych oraz w wydawaniu, uzasadnianiu i doręczaniu postanowień na posiedzeniach niejawnych. Dodatkowo, zostaje poszerzony katalog pism, które mogą być uznane za nadużycie prawa procesowego.

Zmiany dotyczące postępowania w sprawach konsumenckich

Nowa regulacja wprowadza także specjalne postępowanie z udziałem konsumentów, mające na celu przyspieszenie rozpatrywania ich spraw. Wprowadza wymóg dla przedsiębiorcy do przedstawienia całości materiału dowodowego na początku postępowania. Ponadto, przedsiębiorca, który nie podjął próby dobrowolnego rozwiązania sporu, może zostać obciążony kosztami procesu, niezależnie od wyniku sprawy.

Elektroniczna Licytacja i Ściąganie Alimentów usprawnione

Nowelizacja wprowadza również usprawnienia w zakresie elektronicznej licytacji komorniczej, szczególnie w przebijaniu ofert. Celem jest uniknięcie nadmiernego przedłużania przetargów oraz sytuacji, w których przetarg wygrywa uczestnik składający ofertę w ostatniej sekundzie.

Zmiany dotyczą również egzekucji komorniczej. Wprowadzono nowe rozwiązanie, które pozwala zaspokoić nie tylko bieżące i zaległe alimenty, ale również przyszłe. Dzięki temu, wierzyciele alimentacyjni mogą liczyć na zabezpieczenie swoich należności na długie lata do przodu.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zapowiada nową epokę w polskim systemie sądowym, usprawniając i przyspieszając wiele aspektów procesów prawnych. Tylko czas pokaże, jak te zmiany wpłyną na codzienne funkcjonowanie sądów i obywateli.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie