Home Wiadomości Bezpieczny Kredyt – w 21 bankach będzie można je dostać

Bezpieczny Kredyt – w 21 bankach będzie można je dostać

dodał Bankingo

Przemysław Osuch, dyrektor departamentu funduszy mieszkaniowych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), informuje, że 21 banków, w tym również banki spółdzielcze, aktywnie przygotowuje się do udzielania tzw. „bezpiecznego kredytu”.

Współpraca BGK z Sektorami Bankowymi W Toku

Według Osucha, BGK, we współpracy z Związkiem Banków Polskich, utworzyło grupę roboczą składającą się z 21 banków. Grupa ta współpracowała z Ministerstwem Rozwoju i Technologii równolegle z procesem legislacyjnym. „Podczas prac wyjaśnialiśmy na bieżąco wszelkie wątpliwości sektora bankowego, aby wszystkie wytyczne i informacje od Ministerstwa Rozwoju i Technologii były jednocześnie udostępniane we wszystkich bankach” – mówi Osuch.

Bank Ochrony Środowiska, w 2022 roku, zawarł transakcje proekologiczne o łącznej wartości przekraczającej 1,6 mld zł. Pomimo tego, sektor bankowy nadal jest w trakcie przygotowań do wprowadzenia „bezpiecznego kredytu”.

W ramach prowadzonych przez BGK warsztatów przeszkolono około 1500 pracowników sektora bankowego z zasad udzielania „bezpiecznego kredytu” oraz 400 osób z obsługi kont mieszkaniowych. Osuch zapewnia, że w najbliższych dniach proces szkolenia będzie kontynuowany, aby ujednolicone standardy i dobre praktyki obowiązywały w całym sektorze bankowym.

„Bezpieczny Kredyt” – Przyszłość Kredytów Mieszkaniowych?

1 lipca tego roku, ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza „bezpieczny kredyt” z dopłatą państwa do rat i kontem mieszkaniowym z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa. Te kredyty będą udzielane przez banki, które zawrą umowę z BGK i wprowadzą ten produkt do swojej oferty.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, oświadczył na konferencji prasowej, że program „Bezpieczny Kredyt 2%” jest gotowy do uruchomienia 3 lipca. Jak dodał, umowy z BGK podpisane zostały już przez dwa największe banki: PKO BP i Pekao SA, a pięć kolejnych finalizuje rozmowy.

Czy „bezpieczny kredyt” to przyszłość kredytów mieszkaniowych? Wszystko wskazuje na to, że banki i państwo są gotowe na tę nową epokę.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie