Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Felietony Wakacje kredytowe 2024: Czy warto z nich skorzystać?

Wakacje kredytowe 2024: Czy warto z nich skorzystać?

dodał Bankingo

Wakacje kredytowe odgrywają istotną rolę dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Od lipca 2022 roku, kredytobiorcy mieli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytowych na okres nawet do 8 miesięcy. Jednakże, istnieje pewne zainteresowanie tym, czy to udogodnienie będzie dostępne także w 2024 roku. W tym artykule przeanalizujemy, na jakich warunkach wakacje kredytowe będą kontynuowane i czy będzie się opłacało z nich skorzystać.

Wakacje kredytowe 2024: Co wiemy na ten temat?

Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, wakacje kredytowe będą przedłużone na cały rok 2024. Jednakże, istnieje prawdopodobieństwo, że wprowadzone zostanie kryterium dochodowe, co oznacza, że nie wszyscy kredytobiorcy będą mogli skorzystać z tego udogodnienia. Rząd ma na celu skierować pomoc do najbardziej potrzebujących.

W chwili obecnej, brakuje dokładnych informacji na temat kryterium dochodowego, jednakże Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad jego ustaleniem. Bankowcy sugerują, że wskaźnik DtI (Debt to Income), który określa poziom zadłużenia w stosunku do przychodów gospodarstwa bankowego, może stanowić podstawę dla tego kryterium. Ich zdaniem, wakacje kredytowe powinny być dostępne dla kredytobiorców, których miesięczna rata przekracza 50% ich dochodu.

Czy wakacje kredytowe wciąż będą się opłacały?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto spojrzeć na dane udostępnione przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Do 1 października 2023 roku, banki zgłosiły do BIK 1 150 tysięcy kredytów objętych wakacjami kredytowymi, o łącznej wartości 284 miliardów złotych. Z wakacji kredytowych skorzystało 1 954 tysiące klientów. Te liczby wskazują na dużą popularność tego udogodnienia.

Mimo spadku stawek referencyjnych WIBOR 3M i 6M, które służą do ustalania zmiennej stopy procentowej kredytów mieszkaniowych, nadal obowiązują wysokie odsetki. W połączeniu z wysoką inflacją i nierównym wzrostem wynagrodzeń, wakacje kredytowe w roku 2024 mogą nadal być korzystnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli wprowadzone zostanie kryterium dochodowe.

Warto jednak pamiętać, że ostateczne warunki wakacji kredytowych w 2024 roku nie są jeszcze znane. Decyzje rządu oraz ustalenia Komisji Nadzoru Finansowego będą miały kluczowe znaczenie dla kredytobiorców.

Podsumowanie

Wakacje kredytowe odgrywają ważną rolę dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Choć nie ma jeszcze pełnych informacji na temat kontynuacji tego udogodnienia w 2024 roku, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedłużenie wakacji kredytowych na cały rok. Istnieje jednak prawdopodobieństwo wprowadzenia kryterium dochodowego, które ograniczy dostęp do wakacji kredytowych tylko dla najbardziej potrzebujących.

Wakacje kredytowe okazały się popularne, z milionami kredytobiorców korzystającymi z tego udogodnienia. Mimo spadku stawek referencyjnych, odsetki od kredytów nadal są wysokie, a inflacja i wzrost wynagrodzeń nie są zrównoważone. Dlatego, wakacje kredytowe w roku 2024 mogą nadal być opłacalne, szczególnie przy uwzględnieniu wprowadzenia kryterium dochodowego.

Choć wiele kwestii nadal pozostaje niejasnych, warto śledzić dalszy rozwój sytuacji i być na bieżąco z informacjami dotyczącymi wakacji kredytowych w 2024 roku.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie