Home Wiadomości Upadłość Getin Bank coraz bliżej. Jest już wniosek do sądu

Upadłość Getin Bank coraz bliżej. Jest już wniosek do sądu

dodał Bankingo

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wnioskował o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku (GNB) 28 kwietnia jako kolejny krok przymusowej restrukturyzacji. Wniosek ten nie wpłynął na sytuację VeloBanku ani jego klientów. BFG zapewniał, że środki zgromadzone przez klientów są bezpieczne.

Wniosek BFG o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku (GNB) był kolejnym etapem przymusowej restrukturyzacji. Działalność GNB, z wyjątkiem portfela kredytów frankowych, została przeniesiona do VeloBanku 3 października 2022 r. Właścicielami VeloBanku są BFG i System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez osiem największych polskich banków komercyjnych, takich jak ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, PKO BP, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank i Santander Bank Polska.

Na przymusową restrukturyzację, nieprzerwaną obsługę klientów i zabezpieczenie ich środków przeznaczono 10,34 mld zł bezzwrotnej pomocy, w tym 6,87 mld zł z funduszy BFG oraz 3,47 mld zł z zaangażowania środków SOBK. Analiza przeprowadzona przez Deloitte Advisory wykazała, że GNB miało ujemne kapitały własne na poziomie -3,6 mld zł, co oznacza, że aktywa banku nie wystarczały na pokrycie zobowiązań.

Leszek Czarnecki, założyciel GNB, żąda od państwa prawie 1,5 mld zł w związku z przejęciem banku. Wcześniej Czarnecki wydał oświadczenie dotyczące przymusowej restrukturyzacji, wspominając aferę KNF i zarzucając rządzącym brak miejsca dla dużego biznesu niepowiązanego z partią rządzącą. Adwokat Roman Giertych poinformował na Twitterze o pozwie w imieniu L. Czarneckiego przeciwko VeloBank SA i Skarbowi Państwa.

Wcześniejsze zapewnienia BFG mówiły o nieprzerwanym dostępie do środków przez klientów GNB, a restrukturyzacja nie miała wpływu na sytuację VeloBank oraz klientów tego banku. Komisja Europejska zatwierdziła środki wsparcia dla GNB w celu umożliwienia uporządkowanego procesu sprzedaży lub likwidacji banku, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej i równych warunków na jednolitym rynku.

Upadłość Getin Noble Banku: szybka restrukturyzacja i możliwe roszczenia odszkodowawcze

Jak zauważają eksperci, w przypadku Getin Noble Banku można zaobserwować pewną regularność w czasie załatwiania spraw kluczowych, które zwykle przypadały na weekendy – 31 grudnia 2020 ogłoszono przymusową restrukturyzację Idea Banku, 30 września 2022 przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, a 28 kwietnia 2023 BFG złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Strategia ta dawała szansę, że niektóre osoby mogły nie zdążyć zareagować na te informacje.

Co zaskakujące, wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku pojawił się zaledwie 7 miesięcy po wszczęciu przymusowej restrukturyzacji. Eksperci zastanawiają się, czy celem restrukturyzacji było rzeczywiście poprawienie płynności banku, czy raczej oczyszczenie go z aktywów przed upadłością. Jeśli tak, to mogłoby to być uznane za skandaliczne działanie.

Zdaniem ekspertów związek czasowy między przymusową restrukturyzacją a upadłością nie pozostawia wątpliwości, że celem przymusowej restrukturyzacji nie była poprawa płynności banku. W związku z tym, możliwe roszczenia odszkodowawcze osób pokrzywdzonych tym procederem, w tym Leszka Czarneckiego, wobec Skarbu Państwa stają się coraz bardziej realne.

Klienci Getin Noble Banku oraz eksperci prawni będą uważnie obserwować rozwój sytuacji oraz dalsze działania władz w związku z upadłością banku. W międzyczasie, VeloBank będzie kontynuował działalność, zapewniając nieprzerwaną obsługę klientów i bezpieczeństwo ich środków.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie