Home Wiadomości Ugody z Frankowiczami: Analiza Danych za III Kwartal 2023

Ugody z Frankowiczami: Analiza Danych za III Kwartal 2023

dodał Bankingo

W trzecim kwartale 2023 roku zanotowano istotne zmiany w liczbach dotyczących mediacji kredytów CHF. Przedstawiamy szczegółową analizę tych danych. Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), 2604 spraw związanych z mediacją kredytów CHF zakończyło się zawarciem ugody, natomiast 1165 spraw zakończyło się brakiem ugody. Dane te stanowią spadek w porównaniu do II kwartału 2023 roku, kiedy to zawarciem ugody zakończyło się 4,1 tys. postępowań, a brakiem ugody 1,6 tys. postępowań.

Uwagi KNF

KNF zwróciła uwagę, że te liczby nie odnoszą się wyłącznie do postępowań zainicjowanych w tych kwartałach, ale również do postępowań rozpoczętych wcześniej. Dlatego te dane mogą ulec zmianie.

Również warto zauważyć, że w 2022 roku zakończono 22239 mediacji dotyczących tego typu kredytów. W 14980 postępowaniach doszło do zawarcia ugody, a 7259 postępowań zakończyło się bez zawarcia ugody.

Przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski, w 2020 roku zasugerował bankom, aby zaproponowały swoim klientom atrakcyjne warunki ugód. Jego celem było, aby banki zaproponowały klientom rozwiązania pozasądowe, które byłyby alternatywą dla drogi sądowej.Część banków zgodziła się na tę propozycję i zaproponowała swoim klientom możliwość zawarcia ugód na warunkach zaproponowanych przez KNF.

Dane te pokazują, że mediacja kredytów CHF jest nadal ważnym zagadnieniem na polskim rynku finansowym mimo spadku liczby ugód w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie