Home Wiadomości TSUE Ostatecznie Wsparł Frankowiczów: Banki Nie Zasługują na Wynagrodzenie za Korzystanie z Kapitału

TSUE Ostatecznie Wsparł Frankowiczów: Banki Nie Zasługują na Wynagrodzenie za Korzystanie z Kapitału

dodał Bankingo

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał dwie kluczowe decyzje na korzyść kredytobiorców frankowiczów, definiując ostatnie ważne niejasności dotyczące kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich.

Wyroki TSUE: Kolejny Krok ku Sprawiedliwości dla Frankowiczów

Czerwiec 2023 przyniósł serię korzystnych dla frankowiczów decyzji. TSUE zdecydował 8 czerwca (C-570/21) o szerokim definiowaniu pojęcia konsumenta. To rozstrzygnięcie oznacza, że częściowe wykorzystanie nieruchomości kredytowej do prowadzenia działalności gospodarczej nie odbiera kredytobiorcy statusu konsumenta. To powiększa grono podmiotów, które mogą wystąpić przeciwko bankom z powództwem o unieważnienie umowy kredytowej.

Niezbicie najważniejszym orzeczeniem był wyrok z 15 czerwca 2023 r. (C-520/21), w którym TSUE jednoznacznie stwierdził, że po unieważnieniu umowy banki nie mogą domagać się od konsumentów żadnych dodatkowych roszczeń poza zwrotem kapitału. Sąd Europejski podkreślił, że bank nie może czerpać korzyści ekonomicznych z umowy, w której znalazły się nieuczciwe klauzule.

Wpływ Orzeczeń na Frankowiczów w Polsce

Wydane wyroki z pewnością przyczynią się do wzrostu liczby spraw przeciwko bankom, jak i do przyspieszenia postępowań w sądach krajowych. Wyroki TSUE rozwiały wszelkie kwestie, które mogły budzić wątpliwości, co powinno skłonić do działania osoby, które dotąd nie były pewne zasadności i opłacalności pozwania banku.

Nie można też wykluczyć zwiększenia aktywności banków w zakresie proponowania ugód. Zawsze jednak pamiętajmy, że ugoda, choć korzystna dla banku, to jedynie część potencjalnych korzyści, jakie można uzyskać w wyniku sporu sądowego. Warto zasięgnąć porady prawnika przed podjęciem decyzji o zawarciu ugody.

Czy Banki Podołają Finansowo?

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał pokazują, że banki odnotowują rekordowe zyski. Szef KNF, Jacek Jastrzębski, potwierdził, że banki uwzględniły w rezerwach koszty rozliczenia z kredytobiorcami z unieważnionych umów frankowych. To jest dobra wiadomość dla zarówno banków, jak i kredytobiorców.

Czy Polski Sądownictwo Poradzi Sobie z Większą Liczbą Spraw Frankowych?

Od 15 kwietnia 2023 r., dzięki nowelizacji przepisów postępowania cywilnego, pozwy przeciwko bankom mogą być kierowane tylko do sądu w okręgu miejsca zamieszkania kredytobiorcy. Ta zmiana powinna usprawnić rozpatrywanie spraw. Dodatkowo, konsolidacja i jednolitość dotychczasowych orzeczeń w sprawach frankowych pozwala przypuszczać, że sądy poza Warszawą będą mogły znacznie skrócić czas oczekiwania na pozytywne zakończenie sprawy.

Nowy Rozdział dla Frankowiczów

Wyrok TSUE to przełomowy moment dla kredytobiorców frankowych w Polsce. Stwarza nową perspektywę i otwiera drogę do sprawiedliwości. Czekamy na kolejne zmiany w sektorze, które niewątpliwie będą kształtować się pod wpływem tych decyzji.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie