Home Wiadomości Banki vs Frankowicze: Wyrok TSUE i Jego Skutki dla Sektora Bankowego

Banki vs Frankowicze: Wyrok TSUE i Jego Skutki dla Sektora Bankowego

dodał Bankingo

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na temat umów kredytów we frankach szwajcarskich wywołał wiele dyskusji w Polsce. Z jednej strony, kredytobiorcy odczuwają ulgę, widząc szansę na odzyskanie nadpłaconych środków. Z drugiej strony, banki obawiają się potencjalnych strat finansowych. Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, wyraził przekonanie, że droga banków do odzyskania kosztów kapitału jest nadal otwarta.

Sektor Bankowy Po Wyroku TSUE – Stabilny Czy Zagrożony?

Według prezesa Białka, sektor bankowy w Polsce pozostaje stabilny, mimo wyroku TSUE. Banki przygotowywały się na możliwe negatywne rozstrzygnięcie i zwiększały rezerwy na ryzyko prawne. Dyskusje na temat wpływu wyroku na zwiększenie liczby pozwów i konieczności zwiększenia rezerw będą teraz prowadzone między bankami a ich audytorami.

Prezes ZBP przewiduje kontynuację dynamiki nowych pozwów, ale nie oczekuje lawinowego wzrostu. Nie uważa również, że wyrok TSUE wpłynie znacząco na wzrost liczby osób, które po spłaceniu kredytu zdecydują się na pozew. Jak stwierdził, zdecydowana większość frankowiczów, którzy chcieli iść do sądu, już to zrobiła.

Droga Banków Do Odzyskania Kosztu Kapitału Nie Jest Zamknięta

Białek jest zdania, że możliwość odzyskania kosztów kapitału przez banki nie jest zamknięta. Wyrok TSUE odnosił się do zapytania dotyczącego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ale waloryzacja jest oparta na innych przepisach Kodeksu Cywilnego. Prezes przewiduje, że banki będą dążyć do uzyskania waloryzacji kapitału, szczególnie że część banków już zaczęła modyfikować swoje powództwa i domaga się jakiejś formy waloryzacji w razie unieważnienia umów frankowych.

Zachęta Do Ugód i Przyszłość Sektora Bankowego

Prezes ZBP zdecydowanie namawia do zawierania ugód. Mimo że są one kosztowne dla sektora, umowy te są szybkie, tańsze od procesów sądowych i sprawiedliwe. Pozwalają wyrównać sytuację kredytobiorców frankowych i złotówkowych.

Jak zauważył Białek, liczba zawartych ugód rośnie, co świadczy o skłonności klientów do korzystania z tej drogi rozwiązania problemu. W najbliższych miesiącach sytuacja na rynku bankowym będzie zależała od działań banków, kredytobiorców i sądów. Wszyscy czekają na rozwój sytuacji i jak to wpłynie na długoterminowe zmiany w sektorze.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie