Home Wiadomości Szanse na unieważnienie kredytu we frankach w sądach w Gdańsku

Szanse na unieważnienie kredytu we frankach w sądach w Gdańsku

dodał Bankingo

Kredyty we frankach szwajcarskich od lat stanowią ogromne wyzwanie dla polskich kredytobiorców. Wielu z nich zdecydowało się na podjęcie walki z bankami, domagając się unieważnienia wadliwych umów. Gdańsk, jako drugie miasto pod względem liczby pozwów po Warszawie, zyskuje na popularności wśród frankowiczów. Ale jakie są szanse na wygraną w sądach w Gdańsku? W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym czynnikom wpływającym na wyniki tych spraw.

Statystyki pozwów o kredyty we frankach w Gdańsku

W pierwszym kwartale 2023 roku do Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynęło aż 1,5 tysiąca pozwów dotyczących kredytów we frankach. To znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Gdańsk, mimo braku wyspecjalizowanego wydziału frankowego, zyskuje na popularności jako miejsce, gdzie kredytobiorcy decydują się na składanie pozwów. Jednak trzeba pamiętać, że Warszawa nadal jest liderem pod względem liczby pozwów o franki.

Przyczyny wzrastającej liczby pozwów

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wzrost liczby pozwów o kredyty we frankach w Gdańsku. Po pierwsze, zmiana w kodeksie postępowania cywilnego, która wprowadziła nową właściwość miejscową sądów, umożliwia kredytobiorcom składanie pozwów w sądzie, pod którym podlegają ze względu na swoje miejsce zamieszkania. To oznacza, że gdańszczanie mogą szybko i łatwo złożyć swoje pozwy, co zwiększa liczbę spraw w tym mieście.

Kolejnym czynnikiem jest ujednolicona linia orzecznicza sądów, która sprawia, że niezależnie od miejsca, w którym toczy się sprawa, kredytobiorcy mają równe szanse na wygraną. Sędziowie na terenie całej Polski są zaznajomieni z uchwałami Sądu Najwyższego i wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącymi kredytów we frankach. Wiedzą, że większość umów tego rodzaju zawiera klauzule abuzywne, które nie mogą być utrzymane w obrocie prawnym.

Korzyści wynikające z unieważnienia umowy frankowej

Unieważnienie umowy frankowej wiąże się z wieloma korzyściami dla kredytobiorców. Gdy umowa jest uznana za nieważną, kredytobiorca odzyskuje wszystkie wpłacone środki, a bankowi należy się jedynie zwrot pożyczonego kapitału. Strony rozliczają się „do zera”, a bank nie zarabia na podpisanej umowie. Dodatkowo, po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-520/21, frankowicze mogą również żądać waloryzacji świadczeń zasądzonych od banku na ich rzecz.

Przykłady wygranych spraw w sądach w Gdańsku

Sądy w Gdańsku wydają liczne wyroki unieważniające umowy kredytowe we frankach. Kancelarie wyspecjalizowane w sprawach frankowiczów szczegółowo relacjonują prowadzenie spraw frankowiczów w Gdańsku. Wiele wyroków zostało wydanych w stosunkowo krótkim czasie, co świadczy o sprawnej pracy sądów w Gdańsku. Warto zapoznać się z tymi relacjami aby mieć świadomość jak naprawdę wygląda sprawa o kredyt we frankach w sądach w Gdańsku.

Dużo ciekawych informacji znajdziemy na blogu prowadzonym przez Kancelarię Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni. Kancelaria ta zaznacza swoją obecność na gdańskim rynku prawnym, odnosząc liczne sukcesy w sprawach kredytów frankowych. Z ponad tysiącem wygranych spraw przeciwko bankom, ta kancelaria wyróżnia się osiągnięciami, jak choćby ostatnia wygrana (I ACa 1695/22) przeciwko BPH S.A., gdzie Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał orzeczenie o nieważności umowy z 2006 roku. Takie orzeczenie zapadło po 15-miesięcznym procesie, a kolejne sukcesy zapisywane są na bieżąco.

Innym przykładem skuteczności tej kancelarii jest sprawa o sygnaturze XV C 985/19, rozstrzygnięta przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Tym razem, proces trwający 45 miesięcy zakończył się orzeczeniem o nieważności umowy kredytowej z BPH S.A., które nadal oczekuje na prawomocność. Kancelaria z Gdańska wykazuje, że zmiana przepisów dotyczących właściwości miejscowej sądów nie wpłynęła na jej efektywność – w 2023 roku odnotowano co najmniej 9 wygranych spraw. Wspomniana zmiana prawna oznacza, że obecnie pozew przeciwko bankowi można wnosić jedynie w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania powoda, a nie, jak wcześniej, w sądzie właściwym dla adresu centrali banku.

Kancelaria prowadzona przez adwokata Pawła Borowskiego również regularnie opisuje potyczki sądowe z bankami w Gdańsku. W roku 2023, zanotowano co najmniej 27 wygranych wyroków w gdańskich sądach, co świadczy o jej skuteczności. Wiele z tych wyroków dotyczyło nieważności umów kredytowych z BPH S.A., co pokazuje tendencję rynkową i specjalizację kancelarii.

Wyjątkowe znaczenie ma sprawa o sygnaturze XV C 428/23, rozstrzygnięta w rekordowym tempie zaledwie trzech miesięcy, gdzie klienci kancelarii odnieśli zwycięstwo nad Santander Bankiem, dotyczące umowy „Ekstralokum” z dawnego Kredyt Banku. Wyrok ten przyniósł klientom korzyść w wysokości 169 tysięcy złotych, podkreślając skuteczność podejścia kancelarii. Wyroki te są nieprawomocne.

Frankowicze w Gdańsku mają coraz większe szanse na wygraną

Frankowicze w Gdańsku mają coraz większe szanse na wygraną w sprawach o kredyty we frankach. Liczba pozwów w tym mieście rośnie, a sądy w Gdańsku wydają liczne wyroki unieważniające wadliwe umowy. Zmiana w kodeksie postępowania cywilnego i ujednolicona linia orzecznicza sądów przyczyniają się do wzrostu liczby pozwów i zwiększają szanse frankowiczów na sukces.

Nie ma wątpliwości, że walka z bankami o unieważnienie umów frankowych może przynieść korzyści dla kredytobiorców.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie