Home Wiadomości Sytuacja finansowa Banku Millennium pogarsza się? Gigantyczna bezprecedensowa strata w III kwartale 2022 r.

Sytuacja finansowa Banku Millennium pogarsza się? Gigantyczna bezprecedensowa strata w III kwartale 2022 r.

dodał Andrzej Kozlowski

Raport Banku Millenium wykazał wysoką stratę w III kwartale 2022 roku w wysokości 1000,9 mld złotych. W porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego jest ona ponad trzykrotnie wyższa, gdyż wówczas wynosiła 311,3 mln złotych. Jednocześnie nie jest to wynik niespodziewany, ponieważ bank z góry wyliczył koszty wakacji kredytowych, które poniesie i wynoszą one w założeniu 1423 mln złotych.

Odzew wobec strat Banku Millenium

Dla przeciętnego Kowalskiego wynik miliarda złotych pod kreska może się wydać fatalnym w skutkach, ale w świecie finansów ani nikogo nie zaskoczył, ani nie wywołał paniki. Konsensus PAP Biznes zakładał stratę w wysokości 981,8 mln zł, a oczekiwania siedmiu domów maklerskich w odniesieniu do tej straty oscylowały pomiędzy 954 mln zł a 1.010 mln zł. Taka a nie inna reakcja wynika z faktu informowania przez Bank Millenium o ujęciu z góry kosztów wakacji kredytowych.

Biorąc pod uwagę ich wysokość na poziomie 1.423 mln zł nie może dziwić fakt poniesienia przez Millenium strat w III kwartale. Dodatkowo dochodzi do tego jeszcze zawiązanie przez Bank Millenium rezerw na ryzyko prawne dotyczące udzielonych przez bank w przeszłości frankowych kredytów hipotecznych. Wysokość przygotowanych rezerw wynosi 447 mln zł.

Bank Millenium – wyniki

Bank Millenium informuje również o swoich wynikach w III kwartale 2022 roku. I tak wynik odsetkowy wyniósł 1.271,4 mln zł i zbiegł się niemalże idealnie z oczekiwaniami wynoszącymi wg. konsensusu 1.274,4 mln zł (przedział 1.267-1.281 mln zł). Podobnie do oczekiwań na poziomie 180,6 mln (wahania 174-199 mln zł)  zachował się wynik z prowizji, który realnie wyniósł 179,4 mln zł. Natomiast nieco inaczej wypadło saldo rezerw z wyłączeniem rezerw dotyczących spraw spornych z tytułu walutowych kredytów hipotecznych, jest ono bowiem wyższe od uśrednionych oczekiwań aż o 13 procent. Analitycy spodziewali się poziomu 144,5 mln (wahania ankietowanych od 120 mln do 222 mln), a realnie wysokość rezerw wyniosła 162,7 mln zł.

Koszty Banku millenium w związku z wakacjami kredytowymi

Uśredniony wynik w odniesieniu do wykorzystania Poziom wakacji kredytowych w Banku Millennium w III kwartale wyniósł 66 procent. Chodzi o uprawnionych kredytobiorców, którzy we wrześniu chętniej korzystali z wakacji kredytowych aniżeli w sierpniu. Obecnie pełne i realne szacunki kosztów wakacji kredytowych nie są jeszcze znane, ale bank planuje sporządzić wyliczenia już na początku 2023 roku.

Jednocześnie jednak w wynikach za III kwartał 2022 zostały ujęte z góry koszty programu, przyczyniając się notabene walnie do odnotowania przez bank strat. Wyliczenia w wysokości 1.423 mln zł dotyczą prognozowanego założenia 80 procent uprawnionych kredytobiorców korzystających z wakacji kredytowych.

Warto tutaj zauważyć, że owe wyliczenia nie tylko wygenerowały miliardową stratę, ale doprowadziły również do niespełnienia przez Bank Millenium minimalnych wymogów kapitałowych.

Założenia poprawy wyników kapitałowych przez Bank Millenium

W związku z powyższym Bank Millennium uspokaja i obiecuje poprawę współczynników kapitałowych w krótkim czasie. W prezentacji Millenium poinformował, że Zarząd Banku już pracuje nad podniesieniem współczynników kapitałowych powyżej wymaganego minimum. Ze względu na jednorazowe zaksięgowanie w III kwartale 2022 roku kosztów wakacji kredytowych, na koniec września wyniosły one odpowiednio:

  • wskaźnik TCR przy wymaganym 13,5 proc. – 12,4 procenta;
  • wskaźnik T1 przy wymaganym 10,8 proc. – 9,5 procenta.

Zarząd Banku Millenium planuje podnieść powyższe wskaźniki poprzez dalszą poprawę dochodowości operacyjnej w połączeniu z inicjatywami kreującymi optymalizację kapitałową. Chodzi m.in. o zarządzanie aktywami ważonymi ryzykiem, w tym aktywa określane mianem sekurytyzacji. Ponadto Bank nie zamierza w okresie wdrożeniowym planu odbudowy kapitałowej  odprowadzać podatku bankowego. Kwota takiego podatku to 80 mln zł na kwartał i będzie to +80 mln do planu odbudowy.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie