Home Wiadomości Stopy Procentowe w Polsce: Czy Spadek Nadejdzie Szybciej, niż Przewidują Prognozy?

Stopy Procentowe w Polsce: Czy Spadek Nadejdzie Szybciej, niż Przewidują Prognozy?

dodał Bankingo

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co implikuje brak przewidywanego spadku stóp kredytowych. Czy nadchodzący rok przyniesie obniżkę stóp? Pomimo najszybszego cyklu podwyżek stóp procentowych w historii, stopy utrzymują się na szczycie dłużej niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że wysoka inflacja bazowa jest głównym czynnikiem hamującym zmiany.

Konflikt Opinii w Radzie Polityki Pieniężnej

Wewnątrz Rady Polityki Pieniężnej toczy się dyskusja na temat idealnego momentu i zakresu potencjalnej obniżki stóp procentowych. Większość analityków przewiduje, że do obniżki dojdzie najwcześniej w 2024 r. Istnieją jednak argumenty za wcześniejszym cięciem stóp, choć jest to scenariusz mniej prawdopodobny.

Najważniejszą roli w dalszych dyskusjach na ten temat zagra zapewne konferencja przewodniczącego Narodowego Banku Polskiego, która ma odbyć się w najbliższą środę. Ekonomiści prognozują jedną zmianę, ale szczegóły są na razie niejasne.

Niektórzy analitycy, tak jak ci z PKO BP, zwracają uwagę, że obecny cykl podwyżek stóp jest najintensywniejszy w historii, co daje powody do ostrożności w przewidywaniu obniżek.

Obniżka Stóp Procentowych: Kiedy Nastąpi i na Jakim Poziomie?

Wszystko wskazuje na to, że czynniki takie jak uporczywa inflacja bazowa, która jest wyższa niż zakładały poprzednie prognozy, mogą wpływać na decyzje o obniżkach stóp. Ta sytuacja jest nie tylko charakterystyczna dla Polski, ale także dla innych krajów Europy Środkowej.

Analitycy z ING Bank Śląskiego są zdania, że więcej informacji na ten temat przyniesie konferencja prezesa NBP. Prognozują, że mimo poprawy krótkoterminowych perspektyw inflacyjnych, umocnienia złotego i możliwego złagodzenia nastawienia innych banków centralnych, prawdopodobieństwo pojedynczego cięcia stóp RPP w drugiej połowie 2023 roku wynosi około 30-40%.

W Górę czy w Dół? Ostateczna Decyzja Nadejdzie Wkrótce

Podczas gdy niektórzy w RPP proponują nawet podniesienie stóp procentowych z uwagi na nadal wyższy od stóp poziom inflacji, inni są zdania, że obniżki stóp procentowych są możliwe w pierwszej połowie 2024 r. Decyzja ostatecznie zostanie podjęta w najbliższych miesiącach, a wszystkie oczy skierowane są na przewodniczącego NBP i nadchodzące konferencje.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie