Home Wiadomości Spory o kredyty we frankach w Polsce – raport na listopad 2023

Spory o kredyty we frankach w Polsce – raport na listopad 2023

dodał Bankingo

Od stycznia do końca września 2023 roku liczba spraw frankowych wpłynęła do 47 sądów okręgowych w Polsce o ponad 30% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej pozwów złożono w Sądzie Okręgowym w Warszawie, jednak odnotowano tam spadek o blisko 35% w porównaniu z rokiem poprzednim. W pozostałych sądach odnotowano wzrosty liczby spraw, a niektóre z nich były nawet trzycyfrowe. Eksperci prognozują dalszy wzrost liczby sporów frankowych w Polsce, a trend ten wynika z większej świadomości frankowiczów o możliwościach, jakie daje obecne prawo.

Wzrost liczby spraw frankowych

Według dostępnych danych z 47 sądów okręgowych, w ciągu trzech kwartałów 2023 roku wpłynęło prawie 59 tysięcy spraw frankowych. To o ponad 30% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to było ich blisko 45 tysięcy. Ten wzrost liczby spraw frankowych nie jest zaskoczeniem dla ekspertów, ponieważ wynika z większej świadomości frankowiczów o możliwościach wynikających z obecnego prawa, zwłaszcza po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Klienci banków są zdeterminowani przede wszystkim ze względu na stały wzrost rat. Obecnie, na skutek zwiększonego oprocentowania oraz kursów walut, płacone raty są historycznie najwyższe. Niedogodności wynikające z długiego oczekiwania na wynik procesu dla wielu osób są mniej istotne niż spłacanie przez kolejne lata wysokich rat kredytu. Z tego powodu liczba pozwów frankowych ciągle rośnie.

Frankowicze zyskują na sile

Wyraźny wzrost liczby spraw frankowych wskazuje na to, że frankowicze zyskują na sile i pewności w starciu z bankami. Ta zmiana dynamiki może prowadzić do strategicznej reorientacji w bankach. Banki muszą teraz bardziej liczyć się z możliwością przegranej w sądzie i długotrwałego obciążenia finansowego związanego z procesami sądowymi.

W obliczu wzrastającej determinacji frankowiczów i ich gotowości do dochodzenia zarówno unieważnienia umów, jak i roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, banki mogą odczuwać presję, aby rozważyć bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

Analiza danych z poszczególnych sądów okręgowych

Analizując dane z poszczególnych sądów okręgowych, w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku najwięcej spraw frankowych wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie – ponad 13 tysięcy. Jest to jedyny sąd okręgowy, który odnotował spadek liczby składanych pozwów z tego zakresu. Pozostałe sądy, takie jak Sąd Okręgowy w Poznaniu i Gdańsku, odnotowały wzrost liczby spraw frankowych o odpowiednio ponad 128% i 35% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Spore wzrosty liczby pozwów w wielu sądach okręgowych mogą wpłynąć na wydłużenie czasu oczekiwania na wyroki. Dodatkowa ilość spraw może prowadzić do większego obciążenia sądów. Niemniej jednak, każdy rozpoczęty spór sądowy działa na niekorzyść banków, które są zmuszone do ponoszenia dodatkowych kosztów prawnych i zakładania kolejnych rezerw.

Liczba nowych spraw w wybranych sądach

Sąd Okręgowy Liczba spraw w 2022 Liczba spraw w 2023
Warszawa 20 000 13 000
Poznań 3 000 6 000

Wzrost ilości spraw sądowych w sądach:

Sąd Okręgowy Procentowy wzrost RDR
Zamość 193%
Krosno 171%
Warszawa-Praga 171%

Liczba nowych spraw frankowych w sądach w latach 2022 / 2023

Rok Liczba spraw frankowych
2022 45 000
2023 59 000

 

Banki rzadko składają atrakcyjne propozycje ugód

Banki rzadko składają atrakcyjne propozycje ugód przed rozpoczęciem procesu sądowego. Najkorzystniejsze oferty ugodowe pojawiają się zazwyczaj po zainicjowaniu działań prawnych i uzyskaniu pozytywnego wyroku w pierwszej instancji. Z tego powodu eksperci zalecają aktywną postawę i dochodzenie swoich praw w sądzie. To stwarza najlepszą okazję do uzyskania rzeczywiście satysfakcjonującej ugody. Wraz z rosnącą świadomością kredytobiorców i coraz większą liczbą korzystnych wyroków dla nich, można przewidywać dalszy wzrost liczby pozwów w nadchodzących miesiącach.

Frankowicze nadal chętnie pozywają banki

Liczba spraw frankowych w Polsce nadal rośnie, a frankowicze zyskują na sile i pewności w starciu z bankami. Wzrost liczby pozwów frankowych wpływa na wydłużenie czasu oczekiwania na wyroki i stwarza dodatkowe obciążenie dla sądów. Banki rzadko składają atrakcyjne propozycje ugód przed rozpoczęciem procesu sądowego. W obliczu rosnącej świadomości kredytobiorców i korzystnych wyroków dla nich, można przewidywać dalszy wzrost liczby pozwów w przyszłości.

Wszystko to składa się na trudną sytuację, zarówno dla frankowiczów, którzy starają się dochodzić swoich praw, jak i dla banków, które muszą zmierzyć się z presją sądową i rosnącymi kosztami. Przyszłość spraw frankowych w Polsce w dużej mierze będzie zależała od strategii banków oraz decyzji sądów. Jedno jest pewne – temat spornych kredytów frankowych nadal będzie budził wiele emocji i dyskusji w przyszłości.

Aspekt Opis
Wzrost liczby spraw Około 30% wzrost liczby spraw frankowych w 2023 w porównaniu do 2022.
Najwięcej spraw w SO w Warszawie, mimo spadku o 35% rdr.
Największy wzrost rdr. Zamość (193%), Krosno (ponad 171%), Warszawa-Praga (niespełna 171%).
Przyczyny wzrostu Zmiana przepisów, większa świadomość frankowiczów, wyrok TSUE.
Wpływ na sądy Wzrost liczby spraw frankowych wpływa na wydłużenie czasu oczekiwania na wyroki, zwiększa obciążenie sądów.
Zmiany organizacyjne w sądach Rozważanie wprowadzenia sekcji do spraw umów kredytowych we frankach.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie