Home Wiadomości Składy jednoosobowe wracają do sądów: kluczowa będzie rola prezesów

Składy jednoosobowe wracają do sądów: kluczowa będzie rola prezesów

dodał Bankingo

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 1 lipca 2023 r., przywraca jednoosobowe składy w sądach odwoławczych. Ma to rozwiązać problemy, jakie powstały po uchyleniu przez Sąd Najwyższy przepisów covidowych, które pozwalały na orzekanie w składzie trzyosobowym w sprawach cywilnych.

Według nowego przepisu, sąd rozpoznaje sprawę w składzie jednego sędziego z wyjątkiem spraw:

  • o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia choćby w jednej z wniesionych apelacji przekracza milion złotych,
  • prezes sądu może jednak zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów, jeżeli uzna to za wskazane ze względu na szczególną zawiłość lub precedensowy charakter sprawy.

Nowela budzi zarówno nadzieje, jak i obawy. Sędziowie i prawnicy liczą, że przywrócenie jednoosobowych składów pozwoli na sprawniejsze rozpatrywanie spraw i skrócenie czasu trwania postępowań. Z drugiej strony, obawiają się, że może to doprowadzić do obniżenia jakości orzecznictwa.

Kluczowa w tym zakresie będzie rola prezesów sądów. To oni będą decydować, w jakich sprawach należy wyznaczyć skład trzyosobowy. Będą musieli przy tym uwzględnić zarówno charakter sprawy, jak i jej wartość.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego to krok w dobrym kierunku. Jednak to tylko początek zmian, które są potrzebne w polskich sądach. Aby zapewnić obywatelom równy dostęp do sprawiedliwości, konieczne jest dalsze zwiększanie liczby sędziów i skracanie czasu trwania postępowań.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie