Home Wiadomości RPP obniża stopy procentowe – jak wpłynie to na kursy walut?

RPP obniża stopy procentowe – jak wpłynie to na kursy walut?

dodał Bankingo

W środę po południu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła swoją najnowszą decyzję dotyczącą stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami rynku, stopy zostały obniżone o 25 punktów bazowych, z poziomu 6,00 do 5,75 procent. Ta decyzja wywołała reakcję na rynku, a szczególnie na wartość polskiej waluty – złotego.

Po ogłoszeniu decyzji RPP, kurs złotego w stosunku do dolara wynosił 4,37 zł, a w stosunku do euro 4,59 zł. Oznacza to umocnienie polskiej waluty o niemal 1 procent w stosunku do dolara. Jednak warto zauważyć, że reakcja złotego jest znacznie łagodniejsza niż w przypadku poprzedniej decyzji RPP, która była bardziej zaskakująca dla rynku. Wtedy to złoty stracił na wartości względem euro i dolara o około 2 procent.

Przyczyny reakcji złotego

Decyzja RPP o obniżce stóp procentowych jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Ankieta przeprowadzona przez ObserwatorFinansowy, należący do Narodowego Banku Polskiego, wskazuje, że aż 89,9 procent ekonomistów spodziewało się obniżki stóp procentowych o 25 lub 50 punktów bazowych. Jednakże większa obniżka byłaby negatywna dla wartości złotego.

„Większa obniżka byłaby naszym zdaniem negatywna dla waluty i trudno byłoby liczyć na zneutralizowanie tego jastrzębim tonem komunikacji: po dwóch z rzędu decyzjach rozmijających się z wcześniejszą sygnalizacją, słuchanie kolejnych sugestii miałoby niewielki sens” – czytamy w komentarzu banku.

Eksperci przewidują jeszcze jedną obniżkę stóp procentowych w listopadzie, która wyniesie 25 punktów bazowych.

Analiza sytuacji

Po ogłoszeniu decyzji RPP, pojawiły się różne komentarze na temat reakcji rynku. Ekonomiści zauważają, że umocnienie złotego wynika nie tylko z mniejszej obniżki stóp procentowych, ale także z interwencji inwestorów a także, że rynek oczekiwał większej obniżki, ale jest zadowolony, że nie doszło do większych zmian.

Spadek inflacji za wrzesień, zarówno w skali rocznej, jak i miesięcznej, wskazuje na konieczność kolejnej obniżki stóp procentowych. Jednak mniejsza obniżka, która nie zaszkodziła złotemu, jest postrzegana jako pozytywna dla rynku.

Analizy Pekao zwracają uwagę na relację złotego do euro. Po decyzji RPP, kurs euro powrócił do zakresu 4,40-4,60 zł. Rynek oczekiwał większej obniżki stóp, co wpłynęłoby na tempo obniżek.

Podsumowanie

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych wywołała reakcję na rynku, a zwłaszcza na wartość polskiej waluty. Złoty umocnił się w stosunku do dolara o niemal 1 procent. Choć reakcja była łagodniejsza niż po poprzedniej decyzji RPP, nadal istnieją różne opinie na temat wpływu obniżki stóp procentowych na gospodarkę i rynki finansowe. Warto śledzić dalszy rozwój sytuacji i analizować dane ekonomiczne, aby zrozumieć, jak ta decyzja wpłynie na stabilność polskiej waluty i rynek finansowy.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie