W ostatnich latach obserwujemy rosnący trend osób poszukujących uwolnienia od zobowiązań frankowych. Decyzje sądów i statystyki wskazują na coraz większą przewagę frankowiczów, jednak tylko 40% aktywnych kredytobiorców zdecydowało się na podjęcie tego kroku. Warto zaznaczyć, że możliwość pozwania banku w sprawie frankowej istnieje także po całkowitej spłacie kredytu, co daje szansę na odzyskanie wpłaconych odsetek i innych kosztów kredytowych.
Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że w 2022 roku do sądów I instancji wpłynęło 66 090 nowych spraw związanych z roszczeniami wynikającymi z umów o kredyt waloryzowany do walut obcych, z czego 99,6% dotyczyło spraw frankowych. Wzrost liczby spraw odnotowano również w sądach II instancji, gdzie w ubiegłym roku zanotowano 17 686 pozwów.
W pierwszym kwartale 2023 roku liczba nowych spraw kontynuowała swoją tendencję wzrostową. Chociaż brakuje jeszcze oficjalnych danych, eksperci szacują, że tylko do warszawskich sądów wpłynęło ponad 10 000 nowych pozwów. Jeśli dynamika utrzyma się na tym samym poziomie, 2023 rok może ustanowić rekord pod względem liczby decyzji sądowych w sprawach frankowiczów.
Rosnąca liczba pozwów i zdecydowanych na podjęcie tego kroku frankowiczów może przyczynić się do dalszych zmian na rynku bankowym, wpłynąć na przyszłe regulacje oraz wprowadzenie nowych produktów finansowych. Wzrost liczby decyzji sądowych w sprawach frankowiczów może również zmotywować kolejnych kredytobiorców do poszukiwania swoich praw, co ostatecznie może wpłynąć na dalsze kształtowanie się rynku kredytowego.