Home Wiadomości Rewolucja sądowa dla frankowiczów: Banki na straconej pozycji w bitwie o kredyty we frankach

Rewolucja sądowa dla frankowiczów: Banki na straconej pozycji w bitwie o kredyty we frankach

dodał Andrzej Kozlowski

Liczba wyroków dotyczących kredytów we franku szwajcarskim nieustannie rośnie, a dane z kancelarii frankowych wskazują na rekordowy wzrost w 2022 roku. W całym kraju zarejestrowano ponad 9,6 tys. spraw frankowych, z czego aż 97% zakończyło się korzystnie dla klientów. Eksperci przewidują, że liczba postępowań może być jeszcze większa.

W 2022 roku zapadło 9596 wyroków w sprawach frankowych. Aż 9320 z nich, czyli 97,1%, było korzystnych dla kredytobiorców. Tylko 256 (2,7%) wyroków było korzystnych dla banków, a w 20 sprawach (0,2%) sąd drugiej instancji uchylił wyrok. W Bydgoszczy zarejestrowano 916 korzystnych orzeczeń dla klientów, co stanowi aż 95% wszystkich wyroków w sprawach o unieważnienie umów kredytowych i o zapłatę.

Statystyki wyroków w sprawach frankowych mówią same za siebie – banki notują sromotną klęskę. Z roku na rok, zmiana w tym obszarze jest ogromna.

W 2021 roku zapadło 2780 decyzji sądów w sprawach frankowych, z czego korzystne dla kredytobiorców było 2646 spraw, czyli 95% ogółu.

Kredytobiorcy, którzy decydują się na wytoczenie sprawy przeciwko bankowi, odnoszą sukcesy w swoich sprawach. Linia orzeczenia sądów powszechnych zdaje się być ugruntowana.

Eksperci przewidują, że liczba postępowań może być jeszcze większa, zwłaszcza w kontekście opinii wydanej w marcu tego roku przez rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Stwierdził on, że banki nie mają prawa żądać od swoich klientów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału udostępnionego na podstawie udzielonego kredytu.

Ta opinia może prowadzić do większego zaangażowania kredytobiorców w walkę o swoje prawa oraz dalszych wygranych spraw przeciwko bankom.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie