Home Wiadomości Rekordowe wygrane Frankowiczów w 2023 roku – Najnowsze informacje z sądów

Rekordowe wygrane Frankowiczów w 2023 roku – Najnowsze informacje z sądów

dodał Bankingo

Frankowicze w Polsce odnotowali rekordową liczbę wygranych w sprawach sądowych dotyczących kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego (CHF). Dane świadczące o pobiciu zeszłorocznej statystyki pochodzą zaledwie z trzech kwartałów, a już teraz wiadomo, że w 2023 roku frankowicze uzyskali przynajmniej 11 187 orzeczeń w swoich sprawach. Eksperci szacują, że do końca grudnia ich liczba może sięgnąć nawet 15 tysięcy. Wyniki te świadczą o skuteczności frankowiczów w walce z bankami, które w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku przegrywały aż 97 proc. sporów sądowych.

Liczba wygranych frankowiczów w sprawach sądowych

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2023 roku frankowicze odnieśli sukces w 97 proc. sporów sądowych z bankami. Przybywa również prawomocnych wyroków w sprawach dotyczących kredytów w CHF. Od stycznia do września sądy wydały 2 135 takich decyzji, z czego aż 99 proc. było korzystnych dla kredytobiorców. Warto jednak zauważyć, że banki poniosły klęskę w sprawach o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Z 205 przypadków sąd uznających racje kredytobiorców, aż 198 było korzystnych dla stron pożyczających.

Unieważnienie umów kredytowych

Jednym z kluczowych elementów wygranych frankowiczów jest unieważnienie umów kredytowych. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku sądy unieważniły aż 10 446 umów, co stanowi 93 proc. wszystkich wyroków. W mniejszym zakresie, bo jedynie w 404 przypadkach, sądy orzekały o odfrankowieniu kontraktów, czyli wykreśleniu klauzul abuzywnych i przewalutowaniu zobowiązań klientów na złotówki przy jednoczesnym zachowaniu frankowej stawki SARON.

Warto podkreślić, że statystyki za trzy pierwsze kwartały 2023 roku są aż o 17 proc. lepsze niż w całym 2022 roku, gdy w sądach zapadło blisko 9,6 tysiąca frankowych orzeczeń. Eksperci szacują, że w całym 2023 roku liczba wyroków w sprawach o kredyty denominowane i indeksowane kursem CHF może wynieść nawet 15 tysięcy.

Prawomocne orzeczenia i unieważnienie umów

Frankowicze mogą być zadowoleni z rosnącej liczby prawomocnych orzeczeń w ich sprawach. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku sądy wydały 2 135 takich wyroków, z czego aż 2 114 było korzystnych dla kredytobiorców. To potwierdza długotrwałe przekonanie ekspertów, że frankowicze wygrywają prawomocnie aż w 99 proc. sporów sądowych przeciwko bankom.

W przypadkach, gdzie wyroki sądów pierwszej instancji są odległe od orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), możliwe jest skorygowanie ich przez apelację. To dobra wiadomość dla kredytobiorców, którzy z różnych względów otrzymali niekorzystne wyroki w swojej sprawie.

Wyroki dotyczące wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału

Kancelaria zajmująca się sprawami frankowiczów zebrała również dane dotyczące wyroków w sprawach banków o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału i waloryzację. Spośród 205 orzeczeń w takich sprawach, aż 198 było korzystnych dla frankowiczów. Niestety nie ma informacji o tym, ile z siedmiu korzystnych dla banków wyroków zapadło przed orzeczeniem TSUE w sprawie C-520/21.

Ustawowe odsetki za opóźnienie

Dobrą wiadomością dla frankowiczów jest to, że ich sytuacja w sądach w 2024 roku będzie jeszcze lepsza niż dotychczas. Wyroki TSUE zapadłe w grudniu, takie jak dla spraw o sygnaturach C-140/22 i C-28/22, umożliwią frankowiczom uzyskanie pełnych ustawowych odsetek za zwłokę banku w zapłacie, co do tej pory było utrudnione z powodu uchwały Sądu Najwyższego z maja 2021 roku.

Uchwała III CZP 6/21 uzależniała rozpoczęcie naliczania ustawowych odsetek za opóźnienie od momentu, w którym konsument złożył oświadczenie o świadomości nieważności umowy i zgodzie na eliminację abuzywnego kontraktu z obrotu prawnego. Po wyrokach TSUE, odsetki te (wynoszące obecnie 11,25 proc. w skali roku) powinny być naliczane od momentu wezwania banku do zapłaty.

Wzrost korzyści dla frankowiczów po wyrokach TSUE

Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy oszacowała, że frankowicze mogą zyskać jeszcze więcej na odsetkach za opóźnienie po aktualizacji linii orzeczniczej wynikającej z wyroków TSUE. Na podstawie 100 uzyskanych wyroków sądowych, kancelaria szacuje, że przeciętny kredytobiorca mógłby zyskać dodatkowe 43 tysiące złotych tytułem ustawowych odsetek za opóźnienie.

Rekordzista, którego roszczenie wynosi ponad 700 tysięcy złotych, mógłby zyskać nawet o 140 tysięcy złotych więcej na odsetkach. Wysokość roszczenia w tym przypadku wynikałaby z naliczenia odsetek od grudnia 2020 roku, a nie kwietnia 2023 roku, jak orzekł sąd krajowy. Przy uwzględnieniu tej interpretacji TSUE, banki mogą stracić setki milionów, a nawet miliardy złotych.

Listopadowe wyroki w sprawach frankowych

Listopad 2023 roku również przyniósł wiele sukcesów dla frankowiczów. Kancelaria Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni odnotowała 63 korzystne dla klientów wyroki, z czego 12 było prawomocnych. Sąd Okręgowy w Tarnowie szybko rozpatrzył sprawę przeciwko Santander Consumer Bankowi, orzekając nieważność umowy kredytowej zawartej w 2007 roku. Natomiast Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał najszybszy prawomocny wyrok dotyczący umowy kredytowej mBanku zawartej w 2009 roku. Wyrok ten zapadł po 27 miesiącach od rozpoczęcia sprawy.

Adwokat Paweł Borowski również odniósł sukcesy w listopadzie 2023 roku. Jego kancelaria uzyskała 80 korzystnych wyroków, w tym 17 prawomocnych. W jednym z przypadków, Sąd Okręgowy we Wrocławiu, po 4 miesiącach, wydał wyrok w sprawie dotyczącej umów kredytowych klientów PKO BP, które pierwotnie były umowami Nordea Banku. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał również prawomocny wyrok w sprawie przeciwko Millennium Bankowi, dotyczący unieważnienia umowy kredytowej.

Podsumowanie

Liczba wygranych frankowiczów w sprawach sądowych nadal rośnie, a prawomocne wyroki przynoszą im coraz większe korzyści. Unieważnienie umów kredytowych oraz możliwość uzyskania pełnych ustawowych odsetek za zwłokę po wyrokach TSUE stanowią istotne zmiany w prawie, które sprzyjają kredytobiorcom. Listopad 2023 roku przyniósł również wiele sukcesów dla frankowiczów, którzy mogą liczyć na sprawiedliwość sądową i rekompensatę za nieuczciwe praktyki banków.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie