Home Wiadomości Przełomowy wyrok dla kredytobiorców hipotecznych: Ulepszony koszt kredytu

Przełomowy wyrok dla kredytobiorców hipotecznych: Ulepszony koszt kredytu

dodał Bankingo

Podstawową zasadą kredytową, którą zna większość kredytobiorców, jest fakt, że im szybciej pożyczka jest spłacana, tym mniejszy jest jej całkowity koszt. Ale czy wcześniejsza spłata całego zobowiązania wpływa na inne powiązane koszty? Sąd Najwyższy potwierdził, że ma to wpływ również na koszt prowizji za udzielenie kredytu.

Redukcja prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego

Dążenie do jak najszybszej spłaty kredytu hipotecznego jest powszechne wśród kredytobiorców. Motywacją jest zazwyczaj chęć zminimalizowania kosztów związanych z kredytem, takich jak odsetki. Obecnie, kredyt hipoteczny można spłacić w całości bez dodatkowych kosztów najpóźniej po 3 latach od zaciągnięcia zobowiązania, choć wiele banków umożliwia wcześniejszą spłatę.

Ważne jest zauważenie, że bank jest zobowiązany do zwrotu proporcjonalnej części kosztów poniesionych w ramach prowizji czy innych opłat administracyjnych, takich jak ubezpieczenie kredytu. Teraz, jak wynika z najnowszego wyroku Sądu Najwyższego, obowiązek ten dotyczy również zwrotu prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

Refundacja części kosztów przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego

W 2022 roku Sąd Okręgowy w Szczecinie zapytał Sąd Najwyższy, czy prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego ulega proporcjonalnemu obniżeniu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Sąd Najwyższy zdecydował, że prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego ulega obniżeniu, jeżeli jej wysokość jest zależna od okresu obowiązywania umowy.

Tak więc, obniżona prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, czyli zwrot jej części, jest możliwy, jeżeli jej wysokość jest zależna od okresu obowiązywania umowy. Praktycznie rzecz biorąc, prowizja za udzielenie kredytu jest „prowizją od ryzyka” – jeśli okres kredytowania jest krótszy, ryzyko również jest mniejsze.

Można zatem stwierdzić, że prowizja częściowo jest uzależniona od okresu obowiązywania umowy, co oznacza, że kredytobiorcy prawdopodobnie mogą domagać się obniżenia kosztów również z tego tytułu. To jest powód, dla którego kredytobiorcy mają powód do zadowolenia.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie