Home Wiadomości Problemy z Frankowiczami i zyski banków w pierwszym półroczu 2023 roku

Problemy z Frankowiczami i zyski banków w pierwszym półroczu 2023 roku

dodał Bankingo

W pierwszym półroczu 2023 roku, polskie banki odnotowały spadek zysków w porównaniu do miesiąca maja. Narodowy Bank Polski (NBP) poinformował, że zysk banków w tym okresie wyniósł 15,63 miliarda złotych, podczas gdy w maju było to nieco ponad 16,9 miliarda złotych. Niemniej jednak, w porównaniu do czerwca 2022 roku, zyski banków wzrosły o ponad 49 procent. W pierwszej połowie 2022 roku zyski wyniosły niecałe 10,5 miliarda złotych.Przychody odsetkowe i koszty odsetkowe

Według danych NBP, przychody odsetkowe banków na koniec pierwszego półrocza 2023 roku wyniosły ponad 82,7 miliarda złotych, w porównaniu do prawie 68,9 miliarda złotych na koniec maja tego samego roku. W porównaniu do czerwca 2022 roku, przychody odsetkowe wzrosły o ponad 49,7 miliarda złotych. Natomiast koszty odsetkowe na koniec czerwca 2023 roku wyniosły 35,7 miliarda złotych.

Przychody z opłat i prowizji

NBP informuje również, że przychody z opłat i prowizji na koniec czerwca 2023 roku wyniosły 12,45 miliarda złotych. W porównaniu do miesiąca maja, kiedy było to niespełna 10,28 miliarda złotych, przychody z opłat i prowizji wzrosły. Jednakże, w porównaniu do czerwca 2022 roku, wartość ta pozostała na podobnym poziomie.

Wzrost liczby ugód

Warto zauważyć, że mimo spadku zysków banków, liczba ugód zawieranych przez frankowiczów zwiększa się. Według analizy danych dotyczących pięciu największych banków obciążonych kredytami we frankach szwajcarskich, na koniec pierwszego półrocza 2023 roku liczba ugod wyniosła około 69 tysięcy. To znaczny wzrost w porównaniu do końca marca (56,4 tysiąca) i końca grudnia 2022 roku (42,2 tysiąca).

Należy jednak pamiętać, że liczba pozwów sądowych ze strony frankowiczów również rośnie. Banki nie mogą uniknąć konfrontacji z tym problemem. Niemniej jednak, część sektora bankowego, który ma mniej obciążony bilans kredytami we frankach szwajcarskich, już jakiś czas temu podjęła wyzwanie i cieszy się rekordowo wysokimi zyskami. Przykładami takich banków są Bank Pekao, ING BSK czy Alior Bank.

Wyciąganie korzyści z wysokich stop procentowych

Banki mają możliwość czerpania korzyści z wysokich stop procentowych, co wpływa na wzrost ich wyników finansowych. Zwłaszcza wynik odsetkowy, czyli różnica między przychodami z tytułu odsetek od kredytów a wypłaconymi odsetkami od depozytów, wygląda obiecująco. Wszystkim bankom udało się pobić rekordy z poprzedniego kwartału w tym zakresie.

Pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło spadek zysków banków w porównaniu do miesiąca maja, ale jednocześnie zwiększenie zysków w porównaniu do czerwca 2022 roku. Przychody odsetkowe i koszty odsetkowe również wykazały pewne zmiany. Liczba zawieranych ugód przez frankowiczów rośnie, podczas gdy liczba pozwów sądowych również wzrasta. Niemniej jednak, niektóre banki już wcześniej podjęły wyzwania związane z kredytami we frankach szwajcarskich i cieszą się rekordowymi zyskami. Wysokie stopy procentowe nadal wpływają na wyniki finansowe banków.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie