Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, jest zdecydowany na zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych. W wywiadzie dla Businessinsider.com.pl przewidywał, że obniżki mogą zacząć się już we wrześniu tego roku. Niemniej jednak, wielu ekonomistów jest sceptycznych co do tego, czy obniżki są właściwym posunięciem w obliczu oczekiwanego ożywienia gospodarczego, wzrostu płac, luzowania fiskalnego i wprowadzenia programu Bezpieczny Kredyt, co wszystko łącznie może zwiększyć popyt i wywołać efekt proinflacyjny.
Spis treści:
Przyszłość inflacji i stóp procentowych w Polsce
Nowe projekcje NBP wskazują na poprawę sytuacji inflacyjnej w drugim półroczu i przyszłym roku, ale długoterminowe perspektywy wydają się mniej optymistyczne. Prognozy pokazują, że średnioroczna inflacja w 2025 roku nie wróci nawet do górnego przedziału celu inflacyjnego.
Prezes Glapiński zasugerował, że warunki do pierwszych cięć stóp procentowych mogą pojawić się już we wrześniu. Niemniej jednak, zdaniem wielu ekonomistów, obecna projekcja i ryzyko dla procesów inflacyjnych nie dostarczają mocnych argumentów na rzecz szybkich obniżek stóp procentowych. Cięcia mogą bowiem wydłużyć czas potrzebny do osiągnięcia celu inflacyjnego NBP.
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na tym samym poziomie już po raz ósmy z rzędu. Stopa referencyjna ostatnio została podniesiona we wrześniu 2022 roku i wynosi obecnie 6,75%.
Dysonanse między prognozami a oczekiwaniami rynku
Nowa projekcja inflacyjna NBP nie dostarcza argumentów za rychłymi obniżkami stóp procentowych. Wobec poprawy dynamiki PKB na kolejne lata, ekonomiści z Santander Banku Polska podkreślają, że nie ma zbyt wielu powodów dla gołębiego skrętu w polityce pieniężnej RPP.
Wszystko to sprawia, że obniżki stóp procentowych mogą być postrzegane jako ryzykowne. Niemniej jednak, Prezes Glapiński jest pewien, że obniżki stóp procentowych będą bardzo korzystne dla wsparcia wzrostu gospodarczego i wzrostu wynagrodzeń.
W poszukiwaniu równowagi między inflacją a wzrostem gospodarczym
Oczekiwania Prezesa NBP co do możliwości obniżek stóp procentowych kontrastują z poglądami wielu ekonomistów, którzy uważają, że zbyt szybkie cięcia mogą wydłużyć czas dojścia do celu inflacyjnego NBP. To oznacza, że wyzwaniem dla polskiej polityki pieniężnej pozostaje znalezienie równowagi między stymulowaniem wzrostu gospodarczego a utrzymaniem inflacji na kontrolowanym poziomie. Czas pokaże, czy optymistyczne prognozy Prezesa Glapińskiego okażą się prawdziwe, czy też pesymistyczne prognozy ekonomistów znajdą potwierdzenie w rzeczywistości.