Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Pozwy za kredyty we frankach napływają do sądów. Co z kredytami w złotówkach?

Pozwy za kredyty we frankach napływają do sądów. Co z kredytami w złotówkach?

dodał Anna Wrona

Sukces działań podjętych przez frankowiczów, polegający na unieważnieniu zawartych z bankami umów, spowodował kontratak ze strony kredytobiorców, którzy zdecydowali się na pożyczki w rodzimej walucie, czyli PLN. Ich zdaniem osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach znalazły się w pozycji uprzywilejowanej, odnosząc z tego tytułu wiele korzyści. Optymizmem nie napawa także wzrost stóp procentowych i rosnące w zawrotnym tempie raty kredytowe.

Zaistniała sytuacja zmotywowała nas do analizy prawnej zobowiązań kredytowych zaciąganych w PLN. Wnioski? Szybkim krokiem nadciąga kredytowa rewolucja, czyli lawina pozwów skierowanych przez wzburzonych kredytobiorców przeciwko bankom.

Frankowicze kontra banki, czyli wypracowana linia orzecznicza

Problemy frankowiczów ujrzały światło dzienne przed końcem roku 2016. Mówiono wówczas o buncie skierowanym przeciwko bankom przez kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie zobowiązań we frankach. Zdecydowana większość społeczeństwa, jak również analityków, twierdziła wówczas, że kredytobiorcy w walce z bankami obligatoryjnie stoją na przegranej pozycji.

Frankowicze nie zamierzali jednak poddawać się bez walki ich wysiłek przyniósł efekty – po kilku latach okazało się, że ponad 98% spraw przyniosło oczekiwany efekt! To dodało nam skrzydeł, mobilizując do dalszych działań – będziemy unieważniać kolejne tysiące umów kredytowych we frankach.

Zaangażowanie i wysiłek grupy pionierów w tej dziedzinie zaowocowały korzystną dla frankowiczów linią orzeczniczą, a przekonane o swej legalności banki zaczęły przegrywać sprawy sądowe. Klauzule zawarte w umowach kredytowych zaczęły być skutecznie podważane i uchylane przez sądy.

W chwili obecnej każdego dnia kolejne wyroki nabierają mocy prawnej, zmuszając banki do zwrotu milionów złotych swoim klientom. A jest to dopiero początek drogi – ilość zawartych umów jest o wiele większa niż zakończone sprawy sądowe.

Banki żyją z kredytów opartych o stawkę WIBOR

Przysłowiową żyłą złota okazują się dla banków kredyty oparte o stawkę WIBOR. Jak wynika z analizy zobowiązań kredytowych zawartych w PLN, instytucje bankowe nie ponoszą żadnego ryzyka związanego ze wzrostem stóp kredytowych.

W pierwotnym założeniu stopa procentowa WIBOR powstała z myślą, że banki będą pożyczały kapitał między sobą. Okazuje się jednak, że wspomniane instytucje finansowe tego nie robią.

Co więcej, wysokość stopy procentowej WIBOR określają największe banki w Polsce. Można to porównać z kursem franka szwajcarskiego – nota bene – także ustalanym przez banki. W obu przypadkach kredytobiorca nie ma żadnego wpływu na wysokość ustalonej raty.

Jakie są tego efekty? Korzystne dla banków i zaskakujące dla kredytobiorców. Jak wskazują analitycy i finansiści, tegoroczne zyski banków przekroczyły 123% zysków ubiegłorocznych, mimo znacznego obniżenia zawieranych umów kredytowych.

Polskie kredyty a inne kraje

Kredytobiorcy często skarżą się na brak przejrzystości zasad udzielania kredytów w polskich bankach. Wiele punktów jest dla nich niezrozumiałych i niejasnych. W odpowiedzi słyszą wówczas, że „w innych krajach sytuacja jest identyczna, działalność banku polega na tym, aby zarabiać”.

Rzeczywistość weryfikuje jednak tę tezę. W krajach cywilizowanych standardem są stałe stopy procentowe, przejrzyste zasady ustalania oprocentowania, a nawet ujemne oprocentowanie, czego przykładem może być EURIBOR. Uzyskanie i spłata kredytu – mimo rosnącej inflacji – nie stanowi żadnego problemu dla młodych mieszkańców Hiszpanii, Niemiec czy Holandii.

Nietrudno więc zauważyć, że rodzimy rynek kredytowy, zarówno w przypadku zobowiązań zaciąganych we frankach, jak i PLN, wymaga szczegółowych analiz i modyfikacji, szczególnie w zakresie państwowego systemu kontroli, który nie funkcjonuje tak, jak powinien. W obu przypadkach jesteśmy więc kilka kroków w tyle. Co można zrobić w tej sytuacji?

Impulsem dla analizy prawnej umów kredytowych we frankach był drastyczny wzrost rat kredytowych. W przypadku zobowiązań zaciąganych w PLN jest podobnie. Paradoksalnie wzrost rat może przynieść wiele korzyści dla kredytobiorców, mobilizując ich do podjęcia umożliwiających unieważnienie większości zobowiązań kredytowych w PLN, opierających się o toksyczną stopę procentową WIBOR.

Czy masowe procesy o unieważnienie kredytów złotówkowych staną się faktem?

Coraz więcej kredytobiorców, posiadających zobowiązania w PLN, zamierza składać sądowe pozwy o unieważnienie zaciągniętych zobowiązań. Wnioski, jakie można wyciągnąć z poczynionych przez nas analiz jasno wskazują, że umowy kredytowe oparte o stopę WIBOR posiadają wiele nieprawidłowości, a co za tym idzie, istnieje realne prawdopodobieństwo ich unieważnienia.

Doświadczenie w walce z bankami, wynikające ze sporów frankowych, pozwala nam twierdzić, że podobne rozwiązania w przypadku kredytów złotówkowych są jak najbardziej możliwe. Dla sektora bankowego może to oznaczać straty sięgające nawet 750 miliardów złotych. Z kolei średni zysk kredytobiorców może wynieść nawet 450 tysięcy złotych, gdyż wszystkie spłacone do tej pory raty zostaną wliczone w poczet kapitału. Co więcej, ostateczna wysokość kredytu nie będzie obejmowała także odsetek.

Biorąc pod uwagę galopującą inflację i wynikający z tego faktu wzrost cen, zwłaszcza w nadchodzącym sezonie zimowym, dla wielu kredytobiorców może to być przysłowiowe koło ratunkowe, czyli uniknięcie utraty płynności finansowej, a w wielu przypadkach także utrata nieruchomości.

Co zatem zrobić, by rozwiązać problem z korzyścią dla kredytobiorców? Pierwszym krokiem jest szczegółowa konkretnego zobowiązania. W dalszej kolejności znajduje się sprawa sądowa, sfinalizowana prawomocnym wyrokiem.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie