Home Edukacja Porażka frankowiczów: Dlaczego kredyty we frankach okazały się błędem?

Porażka frankowiczów: Dlaczego kredyty we frankach okazały się błędem?

dodał Bankingo

Trwający od lat kryzys na rynku kredytów we frankach szwajcarskich zastanawia wielu. Dlaczego właśnie frankowicze ponieśli straty? Czym spowodowane są te straty i jakie są ich przyczyny?

Eksplozja kredytów we frankach: Co poszło nie tak?

Pod lupę biorąc historię kredytów we frankach, zauważamy, jak gwałtownie wzrosła ich popularność. Kluczowy do zrozumienia problemu jest drastyczny skok kursu franka szwajcarskiego, który bezpośrednio przyczynił się do kryzysu kredytów frankowych. W pierwszej dekadzie XXI wieku, większość ludzi decydowała się na kredyty we frankach, gdyż kurs franka był relatywnie niski i nie przekraczał granicy 3 zł. Dodatkowo, frank szwajcarski uchodził za wyjątkowo stabilną walutę, niemającą na celowniku czynników zewnętrznych. Ta perspektywa okazała się jednak błędna, co dobitnie ilustruje obecny kurs franka utrzymujący się od lat na poziomie 4-4,5 zł za jednego franka.

Skutkiem wzrostu kursu franka stało się zwiększenie kwoty kapitału wyrażonego w złotych do spłaty przez kredytobiorcę, jak również istotny wzrost oprocentowania kredytów we frankach. To te czynniki doprowadziły do zwiększenia wysokości raty i ostatecznie spowodowały straty frankowiczów.

Przyszłość kredytów we frankach: Jakie są prognozy?

W 2022 roku, Szwajcarski Bank Centralny zaskoczył decyzją o podniesieniu stóp procentowych. Niemożliwe jest jednak przewidzenie, czy i na jak długo ta polityka będzie kontynuowana. Niepewny jest również przyszły kurs franka szwajcarskiego, choć nie powinno się spodziewać znaczących spadków.

Jedno jest pewne – każda podwyżka stóp procentowych będzie skutkowała zwiększeniem raty kredytu we frankach, z reguły o co najmniej kilkaset złotych miesięcznie. Niestety, kredytobiorcy frankowi muszą liczyć się w 2023 roku z realnym ryzykiem wzrostu oprocentowania kredytów frankowych.

Strategia na 2023 rok: Co zrobić z kredytami frankowymi?

Patrząc na statystyki z 2022 roku, frankowicze konsekwentnie wygrywali większość (około 98%) spraw sądowych, z których większość kończyła się orzeczeniem o unieważnieniu umowy kredytowej we frankach. Wygląda na to, że ten trend będzie kontynuowany również w 2023 roku.

Najrozsądniejszym krokiem dla kredytobiorców wydaje się złożenie pozwu o unieważnienie umowy kredytowej. Wyrok unieważniający umowę pozwala na całkowite uwolnienie się od kredytu frankowego, zwracając wszystkie wpłacone świadczenia, w tym raty, odsetki, prowizje, czy inne opłaty manipulacyjne. W zamian, kredytobiorca jest zobowiązany jedynie do zwrotu kwoty faktycznie wypłaconego kapitału.

W 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ma wydać kolejne istotne dla frankowiczów orzeczenia, które eksperci przewidują jako korzystne dla kredytobiorców frankowych.

Na wszelki wypadek, kredytobiorcy mogą skonsultować się z profesjonalistami w kancelariach prawnych specjalizujących się w sporach z bankami lub skorzystać z darmowych kalkulatorów kredytu we frankach dostępnych w sieci, które pozwolą na oszacowanie potencjalnych korzyści finansowych z ewentualnej wygranej w sprawie sądowej.

Podsumowanie

Rynek kredytów we frankach jest złożonym i nieprzewidywalnym obszarem. Decyzje frankowiczów, choć początkowo wydawały się stabilnym i bezpiecznym wyborem, okazały się błędne w dłuższym okresie czasu. Wzrost kursu franka szwajcarskiego i związane z tym zwiększone oprocentowanie kredytów frankowych przyczyniło się do strat wielu kredytobiorców. Dodatkowo banki w umowach zabezpieczyły swoje interesy stosując klauzule abuzywne co spowodowało, że kredyty we frankach stały się dla wielu frankowiczów pułapką na całe życie.  Teraz, kiedy ryzyko wzrostu oprocentowania kredytów frankowych w 2023 roku jest realne, kredytobiorcy muszą podjąć decyzję – czy walczyć o unieważnienie umowy kredytowej, czy znaleźć inny sposób na radzenie sobie z kredytem we frankach. W tym trudnym procesie decyzyjnym pomocne mogą okazać się konsultacje z prawnikami lub korzystanie z narzędzi online, takich jak kalkulatory kredytu frankowego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie