Home Wiadomości Polska liderem wzrostu cen usług bankowych w Europie: Analiza przyczyn i skutków

Polska liderem wzrostu cen usług bankowych w Europie: Analiza przyczyn i skutków

dodał Bankingo

W ostatnim czasie wiele kontrowersji wzbudziły podwyżki cen usług bankowych w Polsce. Wśród banków, które podniosły opłaty, mBank wywołał szczególną falę niezadowolenia wśród swoich klientów. Czy jednak mBank jest jedynym winowajcą? Okazuje się, że podwyżki cen dotknęły również klientów innych banków w Polsce. Warto przyjrzeć się temu zjawisku bliżej i zrozumieć, dlaczego klienci są tak oburzeni.

Kontrowersyjne zmiany w mBanku

W przypadku mBanku zmiany w cenniku wzbudziły wiele emocji. Klienci zostali poinformowani o wzroście opłat za korzystanie z bankomatów oraz zwiększeniu minimalnej kwoty gotówki, którą można bez kosztów wypłacić. Ponadto, sieć własnych bankomatów mBanku zostanie skrócona, a darmowe wypłaty z bankomatów za pomocą Blika zostaną zlikwidowane. To wszystko wywołało falę niezadowolenia wśród klientów, którzy zaczęli rozważać przeniesienie swoich kont do konkurencji.

Podwyżki cen w innych bankach

Okazuje się, że podwyżki cen nie ograniczają się jedynie do mBanku. Inne banki w Polsce również zdecydowały się na podniesienie opłat i prowizji dla swoich klientów. PKO BP, Bank Ochrony Środowiska, Santander, ING Bank Śląski oraz BNP Paribas to tylko kilka przykładów banków, które wprowadziły zmiany w swoich cennikach w 2023 roku. Niektóre z tych banków już ogłosiły kolejne podwyżki na rok 2024. Jednak na razie PKO Bank Polski i ING Bank Śląski nie planują kolejnych zmian.

Polska liderem wzrostu cen usług finansowych

Według danych Eurostatu za rok 2023, Polska jest jednym z krajów, w których ceny usług finansowych rosły najszybciej. Wzrost wyniósł aż 9,1%, podczas gdy średnio w Unii Europejskiej wzrost wyniósł 4,9%. Jednak jeszcze szybszy wzrost cen usług finansowych odnotowano w Austrii (15,4%), na Węgrzech (13,8%) i w Holandii (12,9%). Z kolei w Irlandii, Francji, Czechach i Belgii ceny usług finansowych nawet nieznacznie spadły.

Ciekawe jest to, że wzrost cen usług finansowych wcale nie koreluje wprost z ogólną inflacją. Dane Eurostatu pokazują, że w grudniu 2023 roku ceny wszystkich dóbr konsumenckich były wyższe o 5,5% na Węgrzech, 5,7% w Austrii i 6,2% w Polsce w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak w tych krajach, gdzie ceny usług finansowych nie rosły, inflacja niekoniecznie była niższa. Przeciwnie, na przykład w Czechach ceny wzrosły o 7,6%, a usługi finansowe trochę staniały.

memy tworzone przez Internautów w Polsce jako reakcja na podwyżki

Zyski banków a stopy procentowe

Warto zauważyć, że Polska nie należy do strefy euro, co oznacza, że samodzielnie ustala stopy procentowe. W ubiegłym roku stopy procentowe w Polsce wynosiły 6,75%, podczas gdy w strefie euro wynosiły one 4,5%. Wyższe stopy procentowe przekładają się na wyższe zyski banków. W 2023 roku polski sektor bankowy zarobił aż 27,5 miliarda złotych tylko w pierwszych 11 miesiącach, podczas gdy w całym 2022 roku zarobił 13,1 miliarda złotych, a w 2021 roku 6 miliardów złotych. Jeśli w ubiegłym roku banki zaczęły podnosić opłaty i prowizje, to należy spodziewać się, że w 2025 roku, gdy stopy procentowe zaczną spadać, sytuacja jeszcze się pogorszy.

Podsumowanie

Podwyżki cen usług bankowych w Polsce, które dotknęły klientów mBanku i innych banków, wywołały falę niezadowolenia wśród klientów. Dane Eurostatu pokazują, że Polska jest jednym z krajów, w których ceny usług finansowych rosły najszybciej, podczas gdy niektóre inne kraje doświadczyły nawet spadku tych cen. Warto zrozumieć, że podwyżki te nie wynikają tylko z chciwości banków, ale również z wyższych stóp procentowych, które przekładają się na większe zyski banków. Niemniej jednak, klientom pozostaje niezadowolenie z podwyżek, co może skłonić ich do poszukiwania alternatywnych rozwiązań bankowych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie