Home Wiadomości Polska awansuje w rankingu inflacji w Europie, Turcja i Węgry pozostają na czele

Polska awansuje w rankingu inflacji w Europie, Turcja i Węgry pozostają na czele

dodał Bankingo

Mimo szybko rosnących cen w Polsce, dane Eurostatu wskazują, że kraj awansował na ósme miejsce od końca w Europie i szóste od końca w Unii Europejskiej pod względem inflacji. W marcu br. inflacja HICP w Polsce wyniosła 15,2 proc., co stanowi spadek o dwa punkty procentowe w porównaniu z lutym.

W Europie, najszybszy wzrost cen odnotowano w Turcji (+50,6 proc. rdr), a w Unii – na Węgrzech (+25,6 proc. rdr). Natomiast Szwajcarzy (2,7 proc. rdr), Luksemburczycy (2,9 proc.) i Hiszpanie (3,1 proc.) nie odnotowują większych problemów z inflacją.

Wpływ na inflację w marcu w Unii miał przede wszystkim wzrost cen żywności, który dodał 3,1 pkt. proc. do łącznego wskaźnika unijnego 8,3 proc. rdr. Następnie, największe znaczenie miały usługi (+2 pkt. proc.) oraz wyroby przemysłowe (+1,7 pkt. proc.).

Najwyższy wzrost cen żywności w Unii zaobserwowano na Węgrzech (+44,8 proc. rdr), natomiast poza Unią w Turcji. Polska z dynamiką 24,2 proc. rdr była ósmym krajem w Europie z największym wzrostem cen żywności i szóstym w Unii. W 15 krajach Europy na 36 objętych danymi Eurostatu, ceny żywności wzrosły powyżej 20 proc. rdr.

Ceny energii elektrycznej w Polsce wzrosły o 22,3 proc., jednak większe wzrosty odnotowano w 13 krajach Europy, z największym na Litwie (+75,5 proc. rdr). Natomiast w Hiszpanii, Grecji, Holandii, Portugalii, Belgii i Austrii obserwowano spadki cen prądu.

Ceny gazu w Unii wzrosły o 12 proc., a w Polsce o 15,7 proc., przy czym większe wzrosty miały miejsce w 15 krajach, z największymi w Irlandii (+85,8 proc. rdr) i Turcji (+69,8 proc.). Z kolei ceny paliw w Polsce spadały wolniej niż w innych krajach Europy, z wyjątkiem Węgier, Islandii i Serbii.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie