Home Wiadomości Polak chce kupić VeloBank ale chętnych jest więcej

Polak chce kupić VeloBank ale chętnych jest więcej

dodał Bankingo

Michał Sołowow, polski miliarder i biznesmen, rozważa poważnie zakup VeloBanku – banku, który powstał po przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Jednak nie jest on jedynym potencjalnym nabywcą. Według informatorów Business Insider Polska, co najmniej trzy duże amerykańskie fundusze inwestycyjne oraz jedna grupa bankowa działająca już w Polsce również wykazują zainteresowanie tym bankiem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym potencjalnym graczom na rynku.

Fundusze inwestycyjne zainteresowane VeloBankiem

Według informacji uzyskanych przez Business Insider Polska, co najmniej trzy duże amerykańskie fundusze inwestycyjne wykazują zainteresowanie zakupem VeloBanku. Cerberus, JC Flowers oraz Warburg Pincus to podmioty, które mogą wziąć udział w tym procesie. Są to fundusze private equity, które mają doświadczenie w inwestowaniu w sektor finansowy i posiadają banki w swoim portfolio.

Cerberus, który ma ponad trzy dekady historii i zarządza aktywami o wartości około 60 miliardów dolarów, był wcześniej wymieniany jako potencjalny nabywca Idea Banku oraz Getin Noble Banku. W ostatnich latach fundusz ten pojawił się także jako akcjonariusz w Deutsche Banku oraz Commerzbanku. Warburg Pincus, z kolei, zarządza aktywami o wartości około 83 miliardów dolarów i ma w swoim portfolio ponad 250 spółek. Fundusz ten zainwestował w polską sieć aptek Gemini oraz w Aion Bank, cyfrowy bank operujący z Belgii. JC Flowers jest najmniejszym z wymienionych funduszy, jednak ma doświadczenie w inwestowaniu w sektor finansowy, a 40% wartości jego portfela stanowią banki.

Potencjalny gracz z sektora bankowego

Oprócz funduszy inwestycyjnych, na rynku może pojawić się również gracz z sektora bankowego, który już działa w Polsce. Według nieoficjalnych informacji, co najmniej jeden bank wykazuje zainteresowanie przejęciem VeloBanku. Jednak szczegółowe dane na ten temat nie są dostępne w tym momencie.

Michał Sołowow i jego potencjalni sojusznicy

Michał Sołowow, polski miliarder i biznesmen, również rozważa zakup VeloBanku. Jeśli zdecyduje się na złożenie oferty, może mieć wsparcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz IFC z grupy Banku Światowego. Oba te instytucje mają duże doświadczenie w sektorze finansowym i mogą przyczynić się do powodzenia transakcji.

Proces sprzedaży VeloBanku

Proces sprzedaży VeloBanku jest już w trakcie. Inwestorzy mają czas do końca września na składanie niewiążących ofert zakupu. Po analizie tych ofert Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który posiada 51% akcji VeloBanku, wraz z doradcą inwestycyjnym JP Morgan, zdecydują, kto przechodzi do drugiego etapu procesu. Drugi etap przewiduje składanie ofert wiążących na przejęcie banku i zamknięcie transakcji do końca marca 2024 roku.

Podsumowanie

Michał Sołowow i amerykańskie fundusze inwestycyjne, takie jak Cerberus, JC Flowers oraz Warburg Pincus, rywalizują o przejęcie VeloBanku. Do walki może również dołączyć grupa bankowa działająca już w Polsce. Proces sprzedaży jest już w trakcie, a inwestorzy mają czas do końca września na składanie ofert niewiążących. Decyzja o wyborze nabywcy zostanie podjęta przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny we współpracy z doradcą inwestycyjnym JP Morgan. Przyszłość VeloBanku pozostaje niejasna, jednak ta transakcja może przynieść znaczące zmiany na polskim rynku bankowym.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie