Home Wiadomości PNC lub JPMorgan przejmą bankrutujący First Republic Bank? Aukcja FDIC dobiega końca

PNC lub JPMorgan przejmą bankrutujący First Republic Bank? Aukcja FDIC dobiega końca

dodał Bankingo

PNC Financial Services Group oraz JPMorgan Chase & Co należą do banków, które miały złożyć ostateczne oferty na zakup First Republic Bank w aukcji prowadzonej przez amerykańskich regulatorów. Termin składania ofert upływał w południe w niedzielę, a źródła związane z tą sprawą przekazały te informacje.

Oczekuje się, że Federal Deposit Insurance Corp ogłosi wynik transakcji w niedzielę wieczorem, przed otwarciem rynków azjatyckich. Wówczas regulator prawdopodobnie poinformuje jednocześnie o przejęciu banku.

Amerykańscy regulatorzy próbowali sfinalizować sprzedaż First Republic w ciągu weekendu, a źródła podały, że w aukcji uczestniczyło około sześciu banków. To prawdopodobnie trzeci znaczący bank w Stanach Zjednoczonych, który upadnie w ciągu dwóch miesięcy.

Dlaczego przejęcie First Republic Bank jest konieczne?

Kupno First Republic Bank nastąpiłoby niecałe dwa miesiące po tym, jak upadły banki Silicon Valley Bank i Signature Bank. Rząd musiał zastosować środki kryzysowe, aby ustabilizować rynki. Obecnie rynek się uspokoił, ale transakcja związana z First Republic Bank będzie uważnie obserwowana pod kątem potrzebnego wsparcia ze strony rządu.

First Republic Bank został założony w 1985 roku przez Jamesa „Jim” Herberta, syna lokalnego bankiera z Ohio. W 2007 roku bank został przejęty przez Merrill Lynch, ale w 2010 roku znów trafił na giełdę po tym, jak został sprzedany przez Bank of America Corp (BAC.N) – nowego właściciela Merrill, po kryzysie finansowym w 2008 roku.

Przez lata First Republic Bank przyciągał zamożnych klientów, oferując preferencyjne stawki na kredyty hipoteczne i pożyczki. Ta strategia uczyniła go jednak bardziej podatnym na problemy niż banki regionalne obsługujące mniej zamożnych klientów. Bank miał wysoki poziom nieubezpieczonych depozytów, stanowiących 68% wszystkich depozytów.

W pierwszym kwartale bank ze San Francisco stracił ponad 100 miliardów dolarów z depozytów, co zmusiło go do poszukiwania nowych środków finansowych. Pomimo tego, że 11 banków z Wall Street zaoferowało w marcu pomoc w wysokości 30 miliardów dolarów, wysiłki te okazały się jednak nieskuteczne. Częściowo dlatego, że potencjalni nabywcy wycofali się w obawie przed koniecznością poniesienia znacznych strat związanych z portfelem kredytowym banku.

W piątek źródło związane z sytuacją poinformowało agencję Reuters, że FDIC uznało, iż kondycja First Republic Bank pogorszyła się na tyle, że nie ma już czasu na dalsze próby ratowania banku za pomocą sektora prywatnego.

Wartość rynkowa First Republic Bank spadła do poziomu 557 milionów dolarów w piątek, w porównaniu z szczytowym poziomem 40 miliardów dolarów z listopada 2021 roku.

Kiedy stało się jasne, że First Republic Bank zmierza ku przejęciu przez FDIC, spadły również notowania niektórych innych regionalnych banków.

Transakcja związana z First Republic Bank będzie ważnym wydarzeniem dla sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych i może wpłynąć na przyszłe decyzje regulatorów oraz rynków. Wynik aukcji FDIC pokaże, czy dużym bankom uda się przejąć majątek upadających instytucji finansowych i jakie wsparcie będzie musiał zapewnić rząd, aby uniknąć dalszych problemów w sektorze.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie