Home Wiadomości PKO BP – Solidny Start w 2023, Pomimo Trudności z Kredytami We Frankach

PKO BP – Solidny Start w 2023, Pomimo Trudności z Kredytami We Frankach

dodał Bankingo

PKO BP, lider polskiego sektora bankowego, odnotował zaskakująco silny start w 2023 roku, mimo konsekwencji związanych z portfelem kredytów we frankach. Chociaż wyniki banku z operacyjnej działalności były najlepsze w historii, zysk netto w pierwszym kwartale 2023 r. wyniósł 1,45 mld zł, co stanowi spadek o 15% w porównaniu z końcem 2022 r.

Wzrost Dochodów i Kontrola Kosztów Mimo Wyższego Ryzyka Prawnego

Dariusz Szwed, prezes PKO BP, w trakcie konferencji prasowej podkreślał satysfakcjonujące wyniki pierwszego kwartału 2023. Zdaniem Szweda, to przede wszystkim wzrost dochodów z działalności podstawowej oraz efektywne zarządzanie kosztami i ryzykiem kredytowym przyczyniły się do solidnego wyniku. Rezerwy na kredyty we frankach, wynoszące niemal miliard złotych, miały znaczący wpływ na wynik netto.

Bank twierdzi, że wyniki te wskazują na jego odporność na niepewność związaną z nadchodzącym wyrokiem TSUE, który ma zapaść 15 czerwca 2023 roku. Według Szweda, przeprowadzone stress testy pokazują, że PKO BP jest w stanie poradzić sobie nawet w skrajnie niekorzystnym scenariuszu.

Wobec rosnącej liczby pozwów złożonych przeciwko bankowi związanych z kredytami we frankach, PKO BP stara się zachęcić swoich klientów do polubownego rozwiązania sprawy. Liczba zawartych ugód przekroczyła już 27 tysięcy, z czego niemal 10 tysięcy podpisano w pierwszym kwartale 2023 roku.

Zadowalające Rezultaty w Innych Obszarach Działalności

Mimo trudności związanych z kredytami we frankach, PKO BP może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w innych obszarach. Bank odnotował wzrost wyniku odsetkowego o 35% w ujęciu rocznym i 3% w ujęciu kwartalnym. Ponadto, udział PKO BP na rynku nowych kredytów mieszkaniowych wzrósł do ponad 35%.

Zarządzanie ryzykiem kredytowym przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji zaowocowało niskim poziomem NPL – wskaźnika określającego jakość portfela kredytowego – który na koniec I kwartału 2023 r. wyniósł rekordowo niskie 3,74%.

Depozyty klientów wzrosły do 471 mld zł, co oznacza wzrost o 3,5% w ujęciu kwartalnym i 13,1% w ujęciu rocznym. Rynkowy udział banku w oszczędnościach klientów detalicznych wzrósł do ponad 28%.

Mimo wyzwań, z którymi PKO BP zmierzył się w pierwszym kwartale 2023 roku, bank zdaje się być na dobrej drodze do utrzymania swojej pozycji na czele polskiego sektora bankowego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie