Home Wiadomości Pekao – Ponad 3,3 tys. ugód z kredytobiorcami posiadającymi kredyty frankowe

Pekao – Ponad 3,3 tys. ugód z kredytobiorcami posiadającymi kredyty frankowe

dodał Jacek Kabała

Wiceprezes Banku Pekao, Paweł Strączyński, ogłosił, że bank zaakceptował i podpisał ponad 3 tysiące 300 ugód z niemal 20 tysiącami kredytobiorców posiadających kredyty frankowe. Bank oczekuje, że do końca 2024 roku rozwiąże 80% „problemu franków”. Program ugód, nazwany „Bezpieczna ugoda 2%”, został wprowadzony w październiku 2023 r. i skierowany jest do aktywnych kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe denominowane w frankach. Bank porównuje kredyt frankowy z hipotetycznym kredytem złotowym o oprocentowaniu 2%, a różnicę w przypadku, gdy klient zapłacił więcej, zwraca.

Ogromne zainteresowanie programem ugód

Nowy program ugód z frankowiczami spotkał się z dużym zainteresowaniem, co potwierdzają wyniki. Na dzień dzisiejszy bank ma już ponad 3 tysiące 300 zaakceptowanych i podpisanych ugód z niemal 20 tysiącami kredytobiorców posiadających kredyty frankowe. Wiceprezes Paweł Strączyński podkreślił, że wyniki są bardzo obiecujące i daje to nadzieję na rozwiązanie większości problemu franków do końca 2024 roku.

Wiele osób nadal jest w trakcie analizy, ale bank ma również grupę około 2 tysięcy klientów, którzy wstępnie zaakceptowali warunki ugody i oczekują na termin podpisania. Liczba odmów jest stosunkowo niewielka, poniżej 10%, co jest bardzo dobrym wynikiem według banku.

Program ugód jako strategia banku

Program ugód z francophiles ma na celu zahamowanie procesu napływu nowych pozwów. Bank uważa, że jest to wysoce prawdopodobne, ponieważ obserwuje, że podpisuje ugody z klientami, którzy mają aktywne pozwy przeciwko bankowi. Choć nie jest to jeszcze masowe zjawisko, bank ma już poniżej 100 takich przypadków.

Bank ocenia, że program ugód jest skuteczną strategią. Zainteresowanie klientów propozycją ugód jest duże, a liczba pozwów będzie szybko maleć, a liczba ugód zawieranych przez bank z klientami będzie rosnąć.

Duży sukces programu ugód

Bank podał, że program ugód z frankowiczami spotkał się z dużym zainteresowaniem. Blisko 70% klientów, którzy odpowiedzieli na ofertę banku, zaakceptowało propozycję ugody. To bardzo pozytywny wynik, który świadczy o sukcesie programu.

Pekao poinformowało również, że rządowe programy wsparcia kredytobiorców, takie jak „wakacje kredytowe” i „Bezpieczny kredyt 2%”, są istotnymi czynnikami wpływającymi na zysk banku. Koszt wakacji kredytowych dla banku, według wewnętrznych szacunków, wynosi około 1,9 miliarda złotych za lata 2022-2023. Program ten będzie kontynuowany w 2024 roku, ale skierowany wyłącznie do kredytobiorców, których stosunek raty do dochodu przekracza 35%.

Perspektywy na przyszłość

Bank Pekao planuje sukcesywnie wysyłać oferty ugód kolejnym grupom kredytobiorców objętych programem, poczynając od najstarszych udzielonych kredytów. Bank spodziewa się, że liczba ugód będzie rosła, a liczba pozwów będzie maleć. Zakończenie programu ugód planowane jest do końca 2024 roku.

Bank Pekao ma duże doświadczenie i jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 306 miliardami złotych aktywów. Bank obsługuje 6,7 miliona klientów i od 1998 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Największym akcjonariuszem banku jest PZU, posiadający 20% akcji, a drugim największym akcjonariuszem jest Polski Fundusz Rozwoju z 12,80% udziałem.

Podsumowanie

Bank Pekao odnotował sukces programu ugód z frankowiczami, zatwierdzając i podpisując ponad 3 tysiące 300 ugód z niemal 20 tysiącami kredytobiorców. Bank liczy na to, że do końca 2024 roku rozwiąże 80% problemu franków. Program ugód spotkał się z dużym zainteresowaniem, a liczba odmów jest stosunkowo niewielka. Bank planuje kontynuować wysyłanie ofert ugód kolejnym grupom kredytobiorców objętych programem i spodziewa się, że liczba ugód będzie wzrastać, a liczba pozwów będzie maleć. Bank Pekao jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce i ma duże doświadczenie w obsłudze klientów.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie