Home Wiadomości Pekao odnotowuje znaczący wzrost zysku netto, ale spodziewa się wzrostu kosztów ryzyka

Pekao odnotowuje znaczący wzrost zysku netto, ale spodziewa się wzrostu kosztów ryzyka

dodał Bankingo

Bank Pekao odnotował imponujący wzrost zysku netto w I kwartale 2023 roku, osiągając wynik na poziomie 1446,4 mln zł, co oznacza wzrost o 60% rdr. Wynik ten znacznie przekroczył oczekiwania analityków, którzy zakładali zysk na poziomie 1304,4 mln zł. Bank przypisał te rezultaty głównie poprawie wyniku odsetkowego, przy braku obciążenia wyniku nietypowymi zdarzeniami.

Mimo to, Bank Pekao spodziewa się umiarkowanego wzrostu kosztów ryzyka kredytowego w kolejnych miesiącach, a także pogorszenia marży odsetkowej ze względu na rosnący udział lokat terminowych i kont oszczędnościowych. Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły 132,2 mln zł, jednak rynek spodziewał się wyższych rezerw na poziomie 202,4 mln zł.

W I kwartale 2023 roku, sprzedaż kredytów mieszkaniowych wzrosła o 57% kdk, osiągając wartość 679 mln zł. Sprzedaż netto produktów inwestycyjnych wyniosła ponad 2,5 mld zł, a sprzedaż obligacji Skarbu Państwa przekroczyła 1,2 mld zł.

Warto zauważyć, że Bank Pekao odnotował rekordowy wzrost liczby nowych rachunków bieżących dla klientów indywidualnych. W pierwszym kwartale 2023 roku przybyło 164 tys. nowych kont, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Na koniec marca łączny współczynnik kapitałowy grupy (TCR) wyniósł 17,5 proc., a Tier1 15,7 proc., co oznacza, że oba wskaźniki znajdują się wyraźnie powyżej regulacyjnych minimów.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie