Home Wiadomości Ozempic: Novo Nordisk Ogłasza Ograniczenia Dostaw w Europie w Obliczu Rosnącego Popytu

Ozempic: Novo Nordisk Ogłasza Ograniczenia Dostaw w Europie w Obliczu Rosnącego Popytu

dodał Agata Mika

Novo Nordisk, duńska firma farmaceutyczna, podjęła decyzję o wprowadzeniu ograniczeń dostaw dla swojego leku Ozempic w Europie. Decyzja ta wynika z gwałtownego wzrostu popytu na ten lek, który jest stosowany w celu utraty wagi przez osoby cierpiące na otyłość. Ozempic, mimo że nie jest oficjalnie zatwierdzony jako lek przeciw otyłości, zdobył dużą popularność ze względu na swoje właściwości, takie jak znaczna utrata wagi i hamowanie apetytu.

Ograniczenia dostaw Ozempic w Europie

W odpowiedzi na rosnący popyt, Novo Nordisk zdecydowało się wprowadzić ranty dla leku Ozempic. Oznacza to, że dostępność leku będzie ograniczona, a pacjenci mogą napotkać problemy z jego zdobyciem. W związku z tym, firma postanowiła również ograniczyć dostawy innego swojego leku przeciwcukrzycowego, Victoza, aby skoncentrować się na produkcji Ozempic.

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie Agencji Europejskich Leków (EMA), przewiduje się, że braki w dostawach Ozempic będą występować przez cały rok 2024, a braki w dostawach Victozy będą trwać co najmniej do drugiego kwartału 2024 roku.

Novo Nordisk ostrzega, że sytuacja ta będzie się pogarszać w ciągu tego roku.

Podobieństwo Ozempic i Victozy

Ozempic i Victoza to leki w formie zastrzyków, które zawierają substancję o nazwie semaglutyd. Obie substancje należą do klasy agonistów receptora GLP-1. Jednak tylko Ozempic został skojarzony z znaczną utratą wagi i hamowaniem apetytu, oprócz regulacji produkcji insuliny. Aktywnym składnikiem Victozy jest z kolei liraglutyd.

Ograniczenia w stosowaniu Victozy

W związku z rantami i ograniczeniami dostaw, Novo Nordisk zaleca lekarzom, aby nie zaczynali stosować Victozy u nowych pacjentów do co najmniej drugiego kwartału 2024 roku, gdy dostawy tego leku mają się ustabilizować. Ponadto, w celu priorytetyzacji pacjentów już stosujących leczenie Ozempic, Novo Nordisk ograniczy dostępność początkowej dawki 0,25 mg Ozempic.

Zakaz eksportu Ozempic

W reakcji na wzrost popytu na Ozempic wiele krajów europejskich, takich jak Francja i Austria, wprowadziło zakaz eksportu tego leku. Niemiecki organ regulacyjny ds. leków również rozważa wprowadzenie takiego zakazu. Celem takich działań jest zapewnienie dostępności leku dla pacjentów cierpiących na cukrzycę, którzy potrzebują go do kontroli swojego stanu zdrowia.

Wzrost zapotrzebowania na leki przeciw otyłości

Ozempic i Victoza są częścią klasy leków zwanych agonistami receptora GLP-1. Są one stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, ale ich właściwości utraty wagi i hamowania apetytu spowodowały wzrost popytu na te leki jako metody leczenia otyłości. Jednakże, z powodu ograniczeń w dostawach i rantów, pacjenci mogą napotkać trudności w dostępie do tych leków.

Perspektywy na przyszłość

Nawet po wprowadzeniu leku Wegovy przez Novo Nordisk w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii i Danii, popyt na Ozempic w Europie nadal rośnie, ponieważ dostępność Wegovy jest ograniczona z powodu problemów produkcyjnych.

Novo Nordisk zadeklarował inwestycję 6 miliardów dolarów w celu zwiększenia produkcji tych leków, jednak branża farmaceutyczna wciąż jest daleka od zaspokojenia globalnego zapotrzebowania na leki przeciw otyłości.

Inne potencjalne leki

Inne firmy farmaceutyczne również pracują nad lekami przeciw otyłości. Mounjaro, opracowany przez Eli Lilly, wykazuje jeszcze większy potencjał utraty wagi w badaniach niż Wegovy. Jednak perspektywy dotyczące dostępności tego leku w Europie są jeszcze nieznane, mimo rekomendacji Europejskiej Agencji Leków.

Podsumowanie

Ranty i ograniczenia dostaw leku Ozempic w Europie to reakcja firmy Novo Nordisk na gwałtowny wzrost popytu na ten lek do walki z otyłością. Dostępność Ozempic będzie ograniczona, a lekarze będą musieli rozważyć inne alternatywne leki dla pacjentów, którym Ozempic nie będzie dostępny.

Mimo inwestycji w produkcję i wprowadzenia nowych leków przeciw otyłości, branża farmaceutyczna nadal boryka się z trudnościami w zaspokojeniu globalnego zapotrzebowania na tego typu leki.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie