Strona główna » Optymistyczne perspektywy inflacji producenckiej w UE: Spadek cen przemysłowych przyspiesza

Optymistyczne perspektywy inflacji producenckiej w UE: Spadek cen przemysłowych przyspiesza

dodał Anna Wrona

Inflacja producencka w Unii Europejskiej wykazuje pozytywne zmiany, co daje nadzieję na szybsze obniżenie cen dla konsumentów. Wskaźnik PPI (cen produkcji sprzedanej przemysłu) spada z miesiąca na miesiąc, a najnowsze dane pokazują, że jest o połowę niższy niż w poprzednim raporcie. Polska również doświadcza spadku inflacji producenckiej, chociaż nieco wolniej niż średnia unijna.

W marcu, PPI w strefie euro spadł o 1,6% w porównaniu do miesiąca poprzedniego, a inflacja roczna wyniosła 5,9%. Dla całej UE wskaźniki wyniosły odpowiednio: -1,5% i 7%. Eurostat podaje, że marzec był trzecim z rzędu miesiącem ze spadkiem cen producentów, a inflacja roczna zmniejsza się również – z około 14% miesiąc temu do obecnych 7%. Wynik jest lepszy od prognoz ekonomistów, którzy oczekiwali 6,2% dla strefy euro.

W Polsce inflacja producencka również zmniejsza się, choć nieco wolniej. Ceny spadły po raz drugi z rzędu, tym razem o 0,5% (jedna trzecia średniej dynamiki spadku w UE). Wzrost cen rok do roku wynosi obecnie 14%, w porównaniu z 24% wcześniej.

Niektóre kraje UE mają znacznie wyższą inflację producencką, jak na przykład Łotwa (27%), Słowacja (32,9%) czy Węgry (48,1%). Według Eurostatu, w Unii Europejskiej ceny producentów przemysłowych spadły o 4,4% w sektorze energetycznym i o 0,4% dla dóbr pośrednich. Natomiast ceny wzrosły o 0,2% w przypadku dóbr kapitałowych i trwałych dóbr konsumpcyjnych, oraz o 0,8% dla nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Ceny w przemyśle ogółem, z wyłączeniem energii, wzrosły o 0,2%.

Największe spadki cen producentów przemysłowych odnotowano w Grecji (-7,3%), Irlandii (-4,6%) i na Litwie (-4%). Inflacja PPI jest istotnym wskaźnikiem, który pozwala ocenić presję inflacyjną na etapie produkcji, co może wpłynąć na wzrost cen detalicznych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie